Aktuálna vysoká inflácia nie je len európsky fenomén: potvrdzujú to dáta z USA a najnovšie aj z Veľkej Británie. Ani vystúpenie ostrovnej krajiny nepomohlo Britom vyhnúť sa fenoménu rýchlo rastúcich cien. Práve naopak, na ostrovoch zažívajú najvyššiu infláciu za posledných 30 rokov. Pritom je reč len o 5,5 percentách (na porovnanie: slovenská januárová inflácia dosiahla výrazne vyšších 8,4 %, čo je najvyššie číslo za posledných 17 rokov). Bank of England nemala inú možnosť, ako prvý raz od roku 2004 zvýšiť úrokové sadzby.

V Británii zdražejú aj energie, populistické opatrenia zatiaľ neprišli

Britský index spotrebiteľských cien CPIH, ktorý pokrýva aj ceny bývania, dosiahol v januári 2022 medziročný rast o 4,9 percenta. To je o 0,1 percenta viac ako v decembri. Britská inflácia je síce miernejšia ako na kontinente, ale štruktúrou rovnaká. Najviac k rastu prispeli drahšie energie, pohonné hmoty a potraviny. A tiež aj drahšie jazdené autá.

V Británii zatiaľ neprišli na chuť populistickým opatreniam. Energetický regulátor krajiny zatiaľ zvyšuje cenový strop na energie, konkrétne od apríla o statných 54 percent. To napriek tomu, že aj Briti pociťujú výrazný tlak na životné náklady.

Centrálna sadzba sa už zdvihla, avšak len minimálne

Bank of England očakáva, že inflácia dosiahne svoj vrchol už v apríli, a to na hodnote 7,25 percenta. Ide o skorigovanú prognózu, keďže ešte v decembri hovorila o maximálnej inflácii 6 percent v roku 2022.

Logicky sa ani britská centrálna banka nevyhla zvýšeniu hlavnej úrokovej sadzby, a to z historického minima 0,1 percenta na 0,25 percenta. Aj napriek tomu britský finančný trh pokračoval v raste a úvodom roka sa posunul na hornú hranicu dlhoročnej zóny odolnosti.

Index FTSE 100, 5-ročná výkonnosť, denne
Zdroj: koyfin.com
Index FTSE 100, 5-ročná výkonnosť, denne

Jedno či dve zvyšovania sadzieb

Ďalšie zvyšovanie sadzieb sa momentálne zdá byť nevyhnutné. Podľa Hinesha Patela, portfólio manažéra spoločnosti Quilter Investors, sa na najbližšom zasadnutí Bank of England 17. marca 2022 bude rozhodovať len o tom, či sa Výbor pre menovú politiku rozhodne pre zvýšenie o 25 alebo až o 50 bázických bodov.

Odborníci sa však zhodujú, že ani to nemusí stačiť. Nie je preto vylúčené, že sadzby pôjdu nahor v druhej polovici roka ešte raz, čo bude znamenať pre Britov ďalší rast úrokových sadzieb pri úveroch.

GBP/USD, 5-ročná výkonnosť, denne
Zdroj: koyfin.com
GBP/USD, 5-ročná výkonnosť, denne
Jozo Perić

Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora