Súčasným manažérom už neverím, tvrdí v rozhovore pre TREND spoluzakladateľ a takmer tretinový akcionár spoločnosti Arca Capital Peter Krištofovič. A myslí tým najmä šéfa Rastislava Veliča. Dôvera sa vytratila postupne, ale je definitívne preč.

To isté platí aj o ďalšom zakladateľovi Arcy - Pavlovi Krúpovi. Ten je v útokoch na R. Veliča oveľa ostrejší, predsa len musí potvrdiť svoju povesť bezohľadného investičného nájazdníka. A tvrdí, že Arcu už zachráni len niekto, kto nie je „zahlienený“ históriou firmy.

Velic Rastislav, Arca Capital
Neprehliadnite

Arca lavíruje medzi oddlžením a konkurzom. Veritelia môžu zaútočiť na jej zdravé dcéry

P. Krištofovič, ktorý sa v posledných rokoch profiluje skôr ako biznisový kouč a motivátor, je pri kritike opatrnejší. Ale priznáva, že firma expandovala príliš rýchlo a veľa. A podobne ako Krúpa si myslí, že jej zlomili väzy najmä krátkodobé zmenky, ktoré mali financovať dlhodobé aktíva. Problém vidí aj v neschopnosti súčasného vedenia manažovať nakúpené firmy.

R. Velič, ktorý celé mesiace s médiami nekomunikoval, sa teraz začína brániť. Chabo, alibisticky a bez akejkoľvek sebareflexie. V rozhovore pre Hospodárske noviny tvrdí, že za nič nemôže a že jeho brilantné plány na ďalšiu expanziu do západnej Európy zahatala zlá koronakríza.

Navyše mu záchranu Arcy sťažujú nielen „krvilační“ veritelia, ktorí sa akosi prirodzene dožadujú svojich peňazí, ale aj neprajné média, politici a bývalí biznis partneri. So zakladateľom Arcy P. Krúpom je už v podstate v osobnej vojne a navzájom sa cez médiá dohadujú, kto komu a koľko dlhuje.

Za medializovanými spormi, ktoré firme naozaj nepomáhajú, vidieť nielen veľké egá, ale najmä obavy zo straty vlastných peňazí. Imidž už zrejme zo zainteresovaných nikoho netrápi, ten už je teraz naozaj nanič.

Arca Capital
Neprehliadnite

Problém vyplatiť veriteľov môžu mať po Arca Capital aj ďalšie firmy

Aj pri vyčísľovaní odhadovaných škôd či počtov veriteľov je P. Krištofovič opatrný. Hovorí o necelých dvoch tisíckach dlhopisových veriteľoch a nejakej stovke miliónov eur nesplatených pohľadávok. To, že ako 30-percentný akcionár nevie o firme viac ako médiá, je pomerne smutný obrázok pomerov v Arce.

R. Velič, ktorý dotiahol firmu až k miliardovým dlhom, si pred tým detinsky zakrýva oči a nie je ochotný položiť na stôl účtovnú závierku s jasným vyčíslením aktív a pasív firmy. Dôvodí obavou, že veritelia spanikária. Asi vie, o čom hovorí, a reálna hodnota dlhov aj aktív Arcy bude pre všetkých veľmi škaredým prekvapením.

Aby toho nebolo dosť, R.Velič k tomu všetkému vypúšťa bájky o tajomnom zahraničnom investorovi-záchrancovi, ktorý šmahom ruky všetko napraví. Klesnúť sa dá naozaj hlboko.