Jeden sa lúči, druhý schováva a zvyšní dvaja čakajú, kým sa ten v skrýši vyjadrí. Tak nejako vyzerá aktuálna situácia vo vláde, isté je iba to, že premiérovi Igorovi Matovičovi dochádza priestor na manévrovanie. Slovensko bude už o niekoľko dní pravdepodobne riadiť nový premiér. Naznačujú to možné scenáre. Strany SaS a Za ľudí trvajú na tom, že I. Matovič svoju funkciu nezvláda a ak neodíde on, pôjdu oni.

Menšinový formát kabinetu s podporou nezaradených či iných poslancov zase vylučujú vyjadrenie hnutia Sme rodina. Spolupráca tandemu Igor Matovič – Richard Sulík tak prežije iba rok od volieb.Vláda v ostatných dňoch čerpala platené voľno, riešenia na potlačenie pandémie boli skôr technického charakteru. Slovensko medzitým ráta mŕtvych v stovkách a hoci pandemická krivka mierne klesla, stále chýba jasný a zreteľný plán, čo sa bude diať o týždeň či o dva.

Presne pred siedmimi dňami sa pritom zdalo, že vládna kríza je aspoň na istý čas zažehnaná. Následná premiérova tlačová beseda, kde hovoril o rituálnom obetovaní ministra zdravotníctva Mareka Krajčiho však roztržku iba reštartovala. Pôvodná dohoda znela jasne – odstúpi šéf rezortu zdravotníctva, strany podpíšu akési memorandum vzorného správania sa a ide sa ďalej. V súčasnosti je situácia však diametrálne odlišná.

Na snímke poslanci NR SR Lucia Drábiková, Michal Šípoš a Peter Dobeš (OĽaNO) počas brífingu s novinármi po voľbe špeciálneho prokurátora 5. februára 2021 v Bratislave. Poslanci Národnej rady (NR) SR zvolili v piatok vo verejnej voľbe za špeciálneho prokurátora advokáta a exministra Daniela Lipšica. Zo 117 prítomných poslancov ho podporilo 79, proti bolo 12 a hlasovania sa zdržalo 26 poslancov. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Ťažký život poslanca OĽaNO. Možno by aj chcel na premiéra zatlačiť, ale nemá ako

Predseda vlády sa za posledný týždeň novinárom širokým oblúkom vyhýba a ku podivu nekomunikuje ani na sociálnych sieťach. Do úvahy prichádza viacero scenárov, väčšina z nich sa však už I. Matoviča netýka.

Rekonštrukcia kabinetu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa