Kto zažil socializmus, pamätá si, že policajti, vtedy ešte známi ako príslušníci Verejnej bezpečnosti (VB), mohli bežne na ulici zastaviť hocikoho a legitimovať ho. Terčami boli najmä mladíci s dlhými vlasmi či roztrhanými rifľami. Dotyčný musel ukázať občiansky preukaz. Ak ho pri sebe nemal, mal problém. Rovnako, ak mu v ňom chýbala pečiatka od zamestnávateľa potvrdzujúca pracovný pomer.

Plánovaná kontrola testovania na Covid-19 policajtmi mi to pripomenula. Ako si budú policajti vyberať, koho zastavia a vypýtajú si od neho negatívny test na koronavírus? Toho, kto bude smrkať do vreckovky? A ak test náhodou nebude mať pri sebe, čo s tým? Dajú mu pokutu 1 660 eur? A čo ak ľudia pokuty hromadne odmietnu platiť? Bude ich od nich štát vymáhať? To stojí peniaze. Takže drahé celoplošné testovanie sa nám ešte viac predraží.

Tento „spásonosný“ nápad, neviem či niekoho z krízového štábu alebo priamo premiéra Igora Matoviča, má toľko nášľapných mín, že výbuch akcie je takmer istý. Spomeniem len niektoré. Nakazenie zdravotníkov, ktorí testujú, nakazenie zdravých ľudí v testovacích miestnostiach či stanoch, falošne negatívni aj pozitívni ľudia.

Nehovoriac o tom, ako budú postihnuté firmy, ktorým vypadnú desiatky či stovky ľudí do vynútenej domácej karantény.

Na snímke zľava hlavný hygienik SR Ján Mikas a predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO) počas tlačovej konferencie po skončení zasadnutia pandemickej koimsie 25. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Buď bude lockdown, alebo ľudia urobia niečo, aby sa mu vyhli, uviedol Matovič

Testovanie odsúdenie na neúspech

Nerád testovaciu akciu vopred odsudzujem na neúspech, ale indícii na to je veľa. V prvom rade komunikácia premiéra s verejnosťou. Tá je zmesou tajnostkárstva, vyhrážok, prosieb a apelov na zodpovednosť. Lenže ak nie je zodpovedný premiér, prečo by mal byť zodpovedný ľud?

A premiér zodpovedný nebol. Celé leto premárnil, v septembri povolil znížené preventívne opatrenia na svadbách, na jednej sa aj sám zúčastnil. Takže jeho autorita u obyčajných ľudí klesla o niekoľko desiatok percent. Aspoň tak vravia prieskumy. Autoritu u „neobyčaných“ ľudí nikdy nemal, takže klesnúť ani nemala kde.

To, aká bude účasť na testovaní, bude dôležité pre jej úspech či neúspech. Ak by bola aspoň taká ako na parlamentných voľbách, teda niečo vyše 65 percent, bol by to úspech. Lenže prirovnanie testovania k voľbám, keďže sa bude zrejme testovať aj v niekdajších volebných miestnostiach, pokrivkáva. Hlavný rozdiel medzi voľbami a testovaním je v tom, že štát si plánuje vynucovať účasť na testovaní pokutami a policajnou šikanou. To si pri voľbách nedovolil.

Príklad Dánska

A pritom sa táto situácia dala riešiť aj inak. Na porovnanie, v Dánsku, kde tiež už v septembri zaznamenali prudší nárast nakazených, začali vo veľkom testovať a obmedzili otváracie hodiny reštaurácii a barov do desiatej večer. Je zaujímavé, že bary tam nezavreli, len v nich znížili hlučnosť hudby, ktorá núti ľudí viac kričať, a tak prskať kvapôčky. Rúška boli povinné len niekde a školy zostali otvorené.

Podstatné však bolo, že vláda, obce, školy, univerzity, športové kluby, ale aj influenceri začali komunikovať s mladými ľuďmi, aby zmenili správanie. Všetci ťahali za jeden komunikačný povraz, pretože „epidémia je do veľkej miery o komunikácii,“ ako povedal pre Dennik N Flemming Konradsen, profesor verejného zdravotníctva na Kodanskej univerzite.

A práve komunikáciu náš premiér nezvláda. Na Facebooku sa vybíja na koaličných partneroch, na prezidentke, ale vlastnú vinu za terajšiu situáciu si odmieta priznať.

Dáni navyše urobili ešte jednu vec, ktorú vláda I. Matoviča podcenila. Výrazne navýšili aj počty trasovačov. V tejto severskej krajine tiež používajú aplikáciu, ktorá človeka upozorní, keď sa stretol s niekým pozitívnym. Naša aplikácia na smart karanténu z jari je zabudnutá a nepoužiteľná, vraj spôsobovala problémy. Namiesto jej vylepšenia sme ju radšej zavrhli. Žeby ďalšie vyhodené peniaze?

Na snímke zľava predseda vlády SR Igor Matovič a minister obrany SR Jaroslav Naď (obaja OĽaNO) počas tlačovej konferencie po skončení mimoriadneho zasadnutia vlády k aktuálnej pandemickej situácii 9. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Neposlušní, šup na desať dní do karantény. Matovič používa voči občanom politiku biča bez cukru

Viera vo vládu

Napokon je rozdiel medzi Slovenskom a Dánskom aj v tom, že Dáni veria systému a politikom a zväčša ich aj poslúchnu, aj keď s nimi nesúhlasia. Slováci radšej pôjdu bez rúšok demonštrovať pred úrad vlády. Hoci ich tam bola len hŕstka, ostatná pochybovačná menšina (alebo možno už väčšina) sedí doma v teple za počítačom a vypisuje na sociálnych sieťach statusy o čipoch, povinnom očkovaní, škodlivosti rúšok či dokonca o neexistencii kornavírusu.

Takže I. Matovič vymyslel zo zúfalstva hromadne testovanie, ktoré má byť „povinne dobrovoľné“, po tom, čo zakázal hromadne akcie. Aj preto možno veľmi pochybovať, ako tento test dôvery verejnosti vo vládu dopadne. Tuším, že nie podľa predstáv I. Matoviča. Potom budú vinní zrejme opäť len obyčajní ľudia. A tí to potom premiérovi zrátajú v ďalších voľbách – normálnych či predčasných.