Premiér Igor Matovič chcel byť na začiatku krízy záchrancom ľudí v núdzi a teraz ho to dobieha. Vymyslel si akýsi Fond vzájomnej pomoci, pomáhajúci tým, ktorí prepadli cez sito plošnej štátnej pomoci. Keď fond začal konečne po niekoľkých mesiacoch fungovať, kritici mu vyčítajú cynické a emocionálne vydieranie. Fond pritom nerobí nič, čo už predtým nerobili neziskové organizácie.

Aby bolo jasné, tento fond nemal nikdy vzniknúť. I. Matovič ho spustil začiatkom apríla ako reakciu na krízu a chcel, aby do neho prispievali koaliční poslanci a ministri. Žiadať kolegov, aby do fondu odovzdávali akési desiatky určené na sociálnu pomoc, je nevkus na úrovni kotlebovcov, ktorí to už roky robia ako svoju politickú propagandu. Vzdať sa časti svojho platu a pomôcť iným je každého súkromné rozhodnutie, ktoré by sa nemalo povyšovať na politické divadlo.

Kasa fondu sa napokon ani nenapĺňala. Dokonca aj samotný premiér poslal len jednu svoju výplatu, aj keď najskôr sľuboval pravidelné príspevky. Napokon fond zachránil podnikateľ a privatizér z 90-tych rokov Milan Fiľo, ktorý do neho vložil až pol milióna eur z celkovo vyzbieranej sumy 680-tisíc eur.

Voči neziskovkám bolo ticho

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa