Zohnať si brigádu na leto a privyrobiť si môžu však aj študenti, ktorí ešte nemajú ukončené stredoškolské vzdelanie. Až 27 percent z týchto ponúk požaduje iba základné vzdelanie. A ďalších 14 percent je vhodných pre študentov stredných škôl.

Profesia
Zdroj: Profesia.sk

Väčšina brigád je však ponúkaná na západnom Slovensku. Až 41 percent týchto ponúk je inzerovaných v Bratislavskom kraji.

V prípade pracovných ponúk vidíme najviac príležitostí v obchode, v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve, administratíve, výrobe či pomocných prácach. Najviac inzerátov eviduje pracovný portál Profesia.sk na pozície predavač, administratívny pracovník, referent, pokladník, čašník a pomocný pracovník.

Pozitívna správa pre študentov je, že konkurencia medzi uchádzačmi o brigádu je dnes rekordne nízka. V máji 2022 zareagovalo na jeden brigádnický inzerát v priemere 13 uchádzačov, čo je najmenej za posledných 5 rokov. Zohnať si prácu popri škole by malo byť v súčasnosti jednoduchšie hlavne v porovnaní s minulým rokom, kedy sme evidovali v priemere 25 reakcií na 1 brigádnickú ponuku. Rok predtým, počas pandémie, to bolo až 69 ľudí.

Okrem brigád sa študenti môžu uchádzať aj o stáže vo svojom odbore, aby nabrali cenné skúsenosti do praxe už počas štúdia. Tie sa však v ponukách vyskytujú omnoho menej, predstavujú len približne 1 percento zo všetkých inzerovaných ponúk. V máji ich bolo na pracovnom portáli Profesia inzerovaných 270. Najviac v administratíve, informačných technológiách a obchode.

Dominika Macháčová

Pracuje ako dátová analytička spoločnosti Profesia, kde sa zaoberá najmä dátami o pracovnom trhu. Je absolventkou Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, odboru manažérska matematika.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora