Do otvorenia volebných miestností zostáva vo Francúzsku päť mesiacov, no už sa začal neľútostný súboj všetkých proti všetkým. Na kandidátke sa nachádza približne tridsať mien, nad hranicou desiatich percent sa držia štyria.

Pri gréckom ostrove Lesbos sa potopila loď s migrantmi, desiatky z nich sú nezvestní.
Neprehliadnite

Macron s Johnsonom sa po úmrtí migrantov v Lamanši dohodli na posilnení opatrení

Macronov gambit

Prezident Emmanuel Macron, ktorý zatiaľ oficiálnu kandidatúru oficiálne neohlásil, zaplnil svoj volebný štáb známymi menami konzervatívneho sveta. Kampaň mieri na voličov umiernenej pravice. V predsieni Elyzejského paláca visia rovnaké kabáty ako za Nicolasa Sarkózyho.

Prezident skúša nové scenáre s témami, ako je imigrácia, identita a kúpna sila. Oproti Macronovej kampani z roku 2017 to predstavuje pragmatický odklon od liberálnych naratívov. Vtedy bol prezident novou tvárou nádeje, dnes je mužom, ktorý musel zvládnuť protesty žltých viest, koronavírus a dlhý zoznam menších národných škandálov.

KK67 Glasgow - Francúzsky prezident Emmanuel Macron hovorí počas otváracieho ceremoniálu na klimatickom summite COP26 v škótskom Glasgowe v pondelok 1. novembra 2021.  V Glasgowe sa v nedeľu oficiálne začal klimatický summit OSN COP26, ktorý potrvá do 12. novembra. FOTO TASR/AP
France's President Emmanuel Macron speaks during the opening ceremony of the UN Climate Change Conference COP26 in Glasgow, Scotland, Monday Nov. 1, 2021. The U.N. climate summit in Glasgow gathers leaders from around the
Zdroj: Yves Herman

Nudné druhé miesto Marine Le Pen

Ešte v lete predvídali analytici opakovanie sa scenára z predchádzajúcich volieb, zreteľné dvojstranného súboja medzi prezidentom a prvou dámou populistickej pravice Marine Le Pen. Tej počas Macronovej vlády rástli preferencie najmä v tieni prezidentských prešľapov.

Avšak napriek tomu, že si Le Penová drží čestné druhé miesto so sedemnástimi percentami v prieskumoch, trpí vzostupom nových tvárí pravice, ale aj Macronovým posunom doprava. Tvrdý prístup k migrantom už vo Francúzsku jednoducho nepredstavuje výnimku.

Le Penová tiež utrpela medzinárodné prehry. Najprv minulý rok, keď bol jej najväčší spojenec Matteo Salvini vyhostený z talianskej vlády, ale aj minulý týždeň, keď sa jej na konferencii populistickej pravice vo Varšave nepodarilo dospieť  k dohode o spoločnom postupe.

JB 13 Budapešť - Predsedníčka francúzskeho krajne pravicového Národného združenia (RN) Marine Le Penová počas tlačovej konferencie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom po ich stretnutí v Budapešti 26. októbra 2021. FOTO TASR/AP

French far-right leader Marine le Pen speaks during a joint press conference with Hungarian Prime Minister Viktor Orban in Budapest, Hungary, Tuesday, Oct. 26, 2021. (AP Photo/Laszlo Balogh)
Zdroj: Laszlo Balogh

Pécressovej hviedza na vzostupe

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa