Rok 2019 patril okrem iného aj zábavným videám Borisa Kollára. Ich nosnou marketingovou myšlienkou bolo odmietanie „štandardných“ politikov a „štandardných“ politických strán.

Rok 2020 patril premene strany Sme rodina na štandardnú politickú stranu. Papalášstvo, ktoré tak vehementne kritizoval, sa stalo vlastným jemu aj jeho kolegom.

Diplomová práca, jazda pred nehodou, správanie sa v nemocnici či vynútenie si otvorenia lyžiarskych stredísk napriek zlej epidemiologickej situácii – to všetko ukazuje na papalášstvo v konaní predsedu strany.

Igor Matovič, Richard Sulík tlačová konferencia predstaviteľov koalície po schválení programového vyhlásenia vlády
Neprehliadnite

Kto odsabotoval nákup antigénových testov? Možno premiér a celkom úmyselne

No nie je v tom sám. Cestovanie podpredsedu vlády Štefana Holého bez povinnosti dodržiavať epidemiologické opatrenia ukazujú, že politická kultúra na Slovensku sa od posledných volieb príliš nezmenila.

Vládni predstavitelia sa správajú v duchu prasiatok z románu Zvieracia farma od Georga Orwella: všetci sme si rovní, no niektorí sme rovnejší. Takéto počínanie sa ľuďom na Slovensku nepáči. Aj preto preferencie Sme rodina klesajú k hranici zvoliteľnosti.

Stranu vytrestajú voliči a mal by tak spraviť aj premiér. Mal by vyvodiť zodpovednosť za morálne zlyhania svojho koaličného partnera. Kauza jeho diplomovej práce však ukazuje, že pre I. Matoviča morálne hodnoty nie sú prioritou.

premiér Igor Matovič
Neprehliadnite

Vláda si pod stromček podarovala koronavírus. Potvrdila zlyhanie pri riadení epidémie

Sme rodina je jeho kľúčový koaličný partner. Tesne po voľbách sa mohlo zdať, že to bude Sloboda a Solidarita, ktorá bude tou racionálnejšou stránkou Matovičovej vlády. Kritika premiéra z ich radov však spôsobila, že Sulíkova strana sa čoskoro ocitne mimo vlády.

Sme rodina je v rámci koaličnej politiky omnoho menej konfliktná. Keďže premiér neznesie kritiku, tak B. Kollár, ktorý si robí svoje vlastné biznisy, je mimo pozornosti I. Matoviča. Nie je podstatné, čo Sme rodina robí a ako sa správa. Bohato stačí, ak neukazuje na premiérove prešľapy.

Matovič chráni papalášov. Ničí si tým svoju vlastnú budúcnosť, no zároveň ohrozuje aj budúcnosť Slovenska. V predvolebnej kampani totižto ľuďom sľuboval, že bude iný. Toto zlyhanie mu Slováci neodpustia. A pravdepodobne ešte viac zanevrú na politiku.  

Igor Matovič, Richard Sulík tlačová konferencia
Neprehliadnite

Matovičovo ego začalo sabotovať vlastnú vládu. Odstavenie Sulíka by mohlo priniesť jej koniec

Vláda rezignovala na svoje morálne sľuby, ale aj na riešenie epidémie. Ľudia boli nútení zobrať situáciu do svojich vlastných rúk.

Vidíme, že povstali regionálni hygienici, ktorí začali vydávať zákazy bohoslužieb v mnohých regiónoch. Vidíme lokálne krízové štáby, ktoré zakazujú lyžovačky. Či starostov, ktorí testujú lokálne. Na Slovensku povstávajú ľudia, ktorí nie sú spokojní so spôsobom vedenia krajiny.  

Voľby po voľbách si Slovensko volilo lídrov, ktorí zlyhali. Napriek tomu tu žijú tisíce ľudí, ktorí sú pre krajinu ochotní robiť viac a lepšie. Stačí im dať možnosť a kompetencie. Stačí posilniť postavenie samospráv a umožniť lídrom pochádzajúcich z bežných ľudí získať väčšiu politickú silu.

Ak má na Slovensku prestať platiť, že vyhráš voľby a môžeš všetko, je potrebné začať rozprávať o zmene politického systému. Až s ňou príde aj zmena politickej kultúry.

premiér Igor Matovič
Neprehliadnite

Matoviča zvalcovala politika. Takto slabého premiéra Slovensko nepamätá