Impulzívna a nepremyslená komunikácia prostredníctvom sociálnych sieti je nespochybniteľnou doménou hnutia OĽaNO. Okrem ministra financií, ktorého statusy dokážu pohoršiť celú slovenskú verejnosť, v premiérskej strane sa vyskytujú aj iné rétorické talenty.

Nejde však len o glorifikačné vyjadrenia niektorých menej známych poslancov OĽaNO na adresu ministra financií alebo slová Jána Mičovského o I. Matovičovi ako druhom Václavovi Havlovi. Servilnosť voči politickým lídrom je niečím prirodzeným, a jej úroveň je priamo úmerná autorite predsedu strany.

Netreba pritom zabúdať na zloženie Matovičovej kandidátky, ktorá bola pravdepodobne vyskladaná s úmyslom, že väčšina týchto „nezávislých osobností“ bude o poslaneckom mandáte len snívať. Problém nastáva, keď človek s podobnou úrovňou komunikácie má na starosti bezpečnostnú a čiastočne aj zahraničnú politiku Slovenska.

Žiadny z konšpirátorov nepodkopáva slovenskú geopolitickú orientáciu tak, ako práve Jaroslav Naď
 

Jaroslav Naď je notoricky známy tým, že nedokáže prijať kritiku a na rôzne obvinenia reaguje arogantnými statusmi a povýšeneckými rozhovormi. Novú métu politickej komunikácie dosiahol vo štvrtok ráno na svojom oficiálnom facebookovom profile, kde sa sledovateľom posťažoval na „užitočných idiotov“ a „vlastizradcov“ konajúcich v záujmoch cudzích mocností.

Kto si teda vyslúžil pozornosť Jaroslava Naďa? Minister obrany Slovenskej republiky obetoval svoj cenný pracovný čas na tzv. Motorkárov Slovenska, ktorí chcú previezť večné svetlo z Moskvy pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny. Šéf rezortu podotkol, že symbolické svetlo pochádza od Sergeja Naryškina, šéfa ruskej civilnej rozviedky SVR.

Ak to nevedeli, sú to užitoční idioti. Ak to vedeli, sú to vlastizradcovia konajúci v záujme cudzej mocnosti,“ komentoval zjavne pod vplyvom negatívnych emócií. Čo by sme si o aktivitách rôznych slovensko-ruských spolkov nemysleli, slovník ministra obrany nesvedčí o ničom dobrom.

Aktivistické spory

Facebookové strety medzi Jaroslavom Naďom a rôznymi rusofilmi a občas aj konšpirátormi nepripomínajú komunikáciu medzi ministrom a jeho hejtermi. Skôr sa podobajú na typickú mediálnu prestrelku, kde obe strany používajú rovnako primitívnu rétoriku a vzájomne sa obviňujú z vlastizrady.

Napriek preukázateľným odborným spôsobilostiam, Jaroslav Naď nedozrel do svojej funkcie. Často úprimné protikorupčné úsilie kombinuje s arogantným prejavom a nedôstojným slovníkom. Stačí si len spomenúť na protivládne protesty z minulého novembra a komentáre o protestujúcich opiciach.

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k predstaveniu návrhov novej Bezpečnostnej a Obrannej stratégie Slovenskej republiky v Bratislave 8. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Minister obrany a arogancie Slovenskej republiky. Jaroslav Naď je Matovič číslo dva

Človek zodpovedný za budúcnosť armády a bezpečnostnú politiku Slovenska je zas a znovu vtiahnutý do hybridnej pasce a ponúka muníciu odporcom členstva EÚ a NATO, ktoré sám vášnivo obhajuje. Naďová rétorika tak ostala ešte v časoch, kde pôsobil ako riaditeľ mimovládneho Inštitútu pre slovenskú bezpečnostnú politiku.

Šéf rezortu obrany má však v jednom pravdu. Hybridné operácie rôznych mocností existujú a sú reálnou hrozbou aj pre Slovensko. Trollovia a konšpirátori cielene šíria dezinformácie s cieľom destabilizovať slovenskú spoločnosť. No žiadny z konšpirátorov a trollov nepodkopáva slovenskú geopolitickú orientáciu tak, ako práve Jaroslav Naď.