Finančné podmienky sa stále sprísňujú a nachádzame sa v režime, ktorý sa zvyčajne spája s negatívnymi výnosmi akcií. Najúspešnejšie tituly amerického akciového trhu sú stále ocenené nad úrovňou spred pandémie, čo naznačuje ďalšie riziká poklesu.

Stratég Saxo Bank dodáva, že by stále vytrval pri defenzívnej stratégií, ktorá hovorí v prospech oblastí ako sú komodity, obrana, logistika, India, kybernetická bezpečnosť, polovodiče a vysokokvalitné spoločnosti.

Je zaujímavé, že 4 percentá najdrahších spoločností z akciového trhu v USA, ktoré dosahujú 12-mesačný forwardový pomer hodnoty spoločnosti v pomere k jej tržbám (EV/Sales) vyšší ako 8x, sú ešte stále drahšie ako pred pandémiou, a to napriek nedávnemu významnému poklesu amerických technologických akcií.

Aj keby sa táto skupina veľmi drahých akcií dostala späť na svoju predpandemickú úroveň, čo by si vyžadovalo ďalší pokles o 15 percent, stále by sme boli na dvojnásobku úrovne z obdobia rokov 2013 - 2016. Ak sa teda najúspešnejšia časť akciového trhu v USA musí vrátiť na tieto hodnoty, čakajú nás ešte veľmi výrazné poklesy.

Investorom odporúča, aby na základe analýz obchodného modelu začali plánovať, ktoré technologické akcie nakúpia. Potom stačí počkať, kým sa ocenenia akcií ešte znížia. Nemyslím si, že sa treba ponáhľať. Radšej to urobiť poriadne, než len rýchlo.

Saxo Group
Zdroj: Saxo Group
Peter Garnry

Peter Garnry, pôvodom z Dánska, pracuje ako hlavný akciový stratég Saxo Bank. V roku 2007 absolvoval Copenhagen Business School. Peter je autorom článkov o aktuálnom dianí na amerických a európskych trhoch. Pravidelne vydáva tiež strategické investičné správy. Ako komentátor vystupuje na televíznych staniciach vrátane CNBC alebo Bloomberg

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora