Upravujú uvoľnenie karanténnych opatrení, zákaz nadmerného predlžovania lockdownov, podporu očkovania a liečby a zákaz pre miestne úrady zatvoriť podniky, školy a dopravu bez riadneho predchádzajúceho schvaľovania.

Uvoľnenie pravidiel prichádza v čase, kedy pribúdajú nové prípady, a to vysiela silný signál, že Čína konečne smeruje k priaznivejšiemu postoju z hľadiska hospodárskeho rastu. Reakcia komodít nenechala na seba dlho čakať. Sektor priemyselných kovov, na čele s meďou, zamieril k svojmu najlepšiemu dvojtýždňovému výkonu od marca. Kráľ zelených kovov posilnil o 12 percent a dostal sa tak na úroveň 5 mesačných maxím.

Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Medi pomáha aj intenzívna elektrifikácia sveta, ktorá bude naďalej naberať na sile, problémy s počasím a zintenzívnenie úsilia znížiť závislosť od ruských energetických surovín. K tomu bude v nasledujúcich rokoch potrebné obrovské množstvo nových investícií náročných na meď. Okrem toho viacerí producenti, vrátane Čile, najväčšieho svetového dodávateľa medi, majú problém splniť produkčné plány pri klesajúcej kvalite rudy a nedostatku vody. Čínske spomalenie bude dočasné a ekonomický rast podporovaný stimulačnými opatreniami sa pravdepodobne zameria na infraštruktúru a elektrifikáciu. Teda oblasti, ktoré si budú vyžadovať priemyselné kovy.

Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Komoditný sektor tak stúpil do novembra so silnou výkonnosťou. Vedú už spomínané priemyselné a drahé kovy, zatiaľ čo sektor obilnín sa naopak obchoduje nižšie. Pšenica zaznamenala pokles cien tak v Chicagu, ako aj v Paríži v očakávaní vyšších dodávok. Okrem toho ceny pšenice podporili aj správy o odchode ruských jednotiek z Chersonu, čo potenciálne zlepšuje vyhliadky na predĺženie súčasnej dohody o bezpečnom potravinovom koridore, ktorému vyprší platnosť 19. novembra.

Ole Hansen

Ole Hansen je odborníkom v obchodovaní s využitím všetkých druhov investičných nástrojov. Môže sa pochváliť viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami s nákupmi aj predajmi. Do Saxo Bank prišiel v roku 2008 a stal sa súčasťou jeho strategického a analytického tímu ako vedúci stratégie komodít. Pred príchodom do Saxo Bank Ole Hansen 15 rokov pracoval v Londýne, kde bol zodpovedný za chod obchodného výkonného tímu pre multi-asset Futures a Forexové hedžové fondy. V súčasnosti sa sústreďuje predovšetkým na vývoj komodít. Jeho týždenná správa na tému komodity je pravidelne publikovaná na online báze a v printových médiách po celom svete.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora