Z jarnej ekonomickej prognózy, ktorú Európska komisia zverejnila minulý týždeň, vyplýva jasný odkaz: kombinácia viacerých faktorov - predovšetkým inflácie a s tým súvisiacich úrokových sadzieb, menových kurzov a cien komodít - smeruje k výraznému spomaleniu rastu hospodárstva. Súčasne však odborníci hovoria, že v okamihu, keď sa ECB rozhodne zvýšiť centrálnu sadzbu, by euro mohlo posilniť.

Zásadné spomalenie rastu v tomto roku

Po konci akútnej fázy pandémie sa európska ekonomika „nadychovala“ k silnému rastu. Úvodom roka prišla na trhy korekcia v podobe mierneho poklesu globálnych akciových a dlhopisových trhov v očakávaní dočasného nárastu inflácie a mierneho sprísnenie politík. To bolo pred útokom Ruska na Ukrajinu. Invázia na Ukrajinu však otvorila „Pandorinu skrinku“ oveľa silnejších impulzov, ktoré spôsobili prudko zvýšenú volatilitu trhov, rozšírenie úverových spreadov a pokles akciových indexov. V kombinácii s vysokou infláciou tak nová kríza nasmerovala celý svet k slabšiemu rastu.

Práve tento vývoj popisuje jarná prognóza Európskej komisie pre EÚ. Predikuje reálny rast HDP v EÚ 2,7 percenta v tomto roku a 2,3 percenta v roku 2023. To je zásadný prepad oproti zimnej prognóze a raste 4,0 percenta pre tento rok, resp. 2,8 percenta pre ten budúci (2,7 percenta v eurozóne). Zníženie na rok 2022 je potrebné vnímať v kontexte jarnej a letnej dynamiky rastu ekonomiky, ktorá k ročnej miere rastu na tento rok pridáva približne 2 percentuálne body. Medziročná miera rastu sa znížila z 2,1 percenta na 0,8 percenta.

Zvýšený šok v oblasti cien komodít a energií zvýšil riziká vyššej inflácie a slabšieho rastu v eurozóne
Zdroj: ecb.eu
Zvýšený šok v oblasti cien komodít a energií zvýšil riziká vyššej inflácie a slabšieho rastu v eurozóne

Inflácia v eurozóne by mala dosiahnuť vrchol už v tomto kvartáli

V protipohybe k rastu je inflácia, ktorá sa v posledných mesiacoch zásadne zvyšuje. A to zo 4,6 percenta v poslednom kvartáli 2021 na 6,1 percenta v prvom kvartáli tohto roka. V apríli narástla opäť na priemernú úroveň 7,5 percenta v eurozóne. To je vôbec najvyššia inflácia v histórii menovej únie.

Európska centrálna banka predpovedá, že priemerne v tomto roku dosiahne inflácia v eurozóne 6,1 percenta. Avšak už budúci rok by mala klesnúť na 2,7 percenta. Pri tohtoročnom čísle ide pri porovnaní so zimnou prognózou o takmer dvojnásobné číslo (pôvodne 3,5 percenta). Relatívne dobrou správou by však malo byť kulminovanie inflácie už v tomto štvrťroku - na úrovni 6,9 percenta - a jej následný pokles. Celá európska dvadsaťsedmička je na tom mierne horšie: z úrovne 2,9 percenta v roku 2021 sa čaká nárast inflácie na 6,8 percenta v tomto roku a následne pokles na 3,2 percenta v roku 2023. V EÚ aj v eurozóne sa odborníci zhodujú na tom, že priemerná jadrová inflácia v tomto a budúcom roku prekročí 3 percentá.

Zvýši ECB centrálnu sadzbu už v júli ?

Robert Holzmann, člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB), sa nedávno veľmi jasne vyjadril, že finančné trhy sa majú pripraviť na rozlúčku so zápornými úrokovými sadzbami v eurozóne.

Konkrétne Holzmann pre magazín POLITICO povedal: „Keďže inflácia je vyššia, ako sme pred niekoľkými mesiacmi očakávali, myslím si, že v tomto roku budú možné tri zvýšenia centrálnej sadzby." Holzmann, ktorý vedie rakúsku centrálnu banku a patrí medzi bankármi k jastrabom, predikuje, že po tejto sérii zvýšení by eurozóna začala rok 2023 už s kladnou depozitnou sadzbou.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová sa už celé mesiace vyjadruje veľmi nejasne o možnom načasovaní zvýšenia úrokových sadzieb. Avšak ďalší členovia generálnej rady ECB hovoria o zvýšení sadzieb už v lete. Situácia sa zdá byť čím ďalej tým neúnosnejšia: aprílová inflácia 7,5 percenta je viac ako trikrát vyššia ako cieľ ECB na úrovni 2 percentá.

Holzmann v spomínanom rozhovore povedal, že „je veľmi dôležité začať niečo robiť s infláciou čo najskôr". Zároveň spomenul, že väčšina tvorcov menovej politiky je proti zvýšeniu sadzieb už v júni. To indikuje kompromis, že by rozhodnutie o zdvihnutí sadzieb padlo v júni a samotné nové sadzby by ECB vyhlásila v júli. Je to bezpochyby veľký krok, keďže by išlo o prvý rast za viac ako desať rokov. Aj preto vidíme toľko váhania vo vedení ECB.

Týždenný vývoj kurzu EUR/USD od roku 2015
Zdroj: Tradingview
Týždenný vývoj kurzu EUR/USD od roku 2015

Euro má šancu na obrat z dnešného slabého kurzu k historickým rekordom

Ako to vyzerá s kurzom eura voči doláru? Ako indikuje prvý graf, kurz európskej meny voči doláru sa nachádza v zóne viacročnej podpory. Avšak pri bližšom pohľade vidieť, že sa kurz eura už odrazil od dna a smeruje opatrne nahor. Ak by posilňovanie eura ďalej pokračovalo, mohlo by sa euro priblížiť až k zóne rezistencie, ktorú naznačuje nasledujúci graf.

Týždenný vývoj kurzu EUR/USD od roku 2015
Zdroj: Tradingview
Týždenný vývoj kurzu EUR/USD od roku 2015

Avšak akonáhle ECB rozhodne o zvýšení centrálnej úrokovej sadzby, je možné, že uvidíme rast kurzu eura nielen k oblasti zóny rezistencie, ale prípadne aj do blízkosti rekordných úrovní s kurzom 1,20-1,22 z roku 2021.

Jozo Perić

Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora