Posledné týždne žije celá krajina skvelou správou. Spúšťa sa tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach, čo Slovensko definitívne posunie smerom k postu exportéra energie. Skvelé vyhliadky majú ale zádrheľ.

Žiadna firma na svete nie je hodnotená podľa toho, koľko toho dokáže vyprodukovať. Skôr podľa toho, akú finančnú pozíciu má. Ak ju má veľmi slabú, môže sa dostať do nemilosti veriteľov a zbankrotovať. Platí to pre všetky firmy, a obzvlášť pre Slovenské elektrárne (SE).

Keď si po pol roku energetickej krízy slovenskí populisti všimli, že z cien energií sa stáva masívny problém, prišli s veľkými vyhláseniami. „Ja som za radikálne riešenia. Ja som za zastropovanie, som kľudne aj za zoštátnenie Slovenských elektrární,“ povedal začiatkom septembra Boris Kollár. Podľa neho by štát takýmto spôsobom vedel domácnostiam dodávať elektrinu za výhodnejšie ceny.

Samozrejme, takéto vyjadrenia môže povedať iba človek absolútne neznalý problematiky. Pretože znárodnením, čo by bolo inak veľmi drahé riešenie, by sa ani nič nezískalo. Zmena vlastníka neovplyvňuje zmluvy, ktoré má spoločnosť uzavreté. A tie sú na dodávky elektriny do zahraničia v hodnote 10 miliárd eur, povedal pre DenníkN generálny riaditeľ Branislav Strýček.

Znamená to, že ak by chcel štát získať elektrickú energiu, ktorú vyrábajú SE, musel by siahnuť hlboko do vrecka. Cenovka by sa tým vyšplhala minimálne na 10 percent HDP. A tak kreatívna slovenská vláda prišla s iným riešením, ktoré by ju na prvý pohľad nestálo ani cent.

 „Ak ide o to zabezpečiť dostatok elektriny, tak netreba robiť takéto veľmi drahé riešenia, stačí vyhlásiť všeobecný hospodársky záujem,“ povedal predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský. A presne to sa v piatok udialo v parlamente, keď poslanci v skrátenom legislatívnom konaní posunuli novelu zákona o energetike do druhého čítania.

Keď sa vláda rozhodne, vyhláškou stanoví, aké maximálne ceny si majú SE pýtať za predaj energie. Aby sa vláda dostala aj k už predanej elektrine zahraničiu, má možnosť obmedziť cezhraničné obchodovanie s elektrinou. A tu celá zábava začína...

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa