Podľa prieskumu FinGO.sk ľudia na investovanie nemajú v prvom rade odborné vedomosti, podporu či finančného sprostredkovateľa. Bez pomoci vidia v investovaní viac rizík ako výhod. Skúsenosti s investovaním majú predovšetkým cez rôzne formy sporenia. Takýmto spôsobom vedia ušetriť približne 100 eur mesačne.

Slováci sú pri investovaní veľmi konzervatívni. Uprednostňujú bezpečnosť investícií pred výnosom. Takýto klienti investujú skôr do konzervatívnych fondov, resp. rôznych bankových produktov. Zriaďujú si termínované vklady alebo sporenia k účtom, kde sú ich prostriedky chránené Fondom na ochranu vkladov, ale majú takmer nulový výnos. Asi tretinu ľudí, ktorí investujú, môžeme nazvať vyváženými investormi. Sú ochotní podstúpiť menšie riziko. Síce investujú väčšiu časť peňazí do  konzervatívnych fondov, ale hľadajú možnosti pre kombinované investovanie. Napríklad investovaním do ETF fondov alebo zlata.

Peniaze
Neprehliadnite

Slováci majú väčšinu majetku v bankách, ročne strácajú stovky eur. Ako nechať zarábať peniaze?

Väčšina majetku na bežných účtoch

Slováci majú v bankách podľa Národnej banky Slovenska odložených vyše 40 miliárd eur. Ročne ide o desiatky eur, ktoré zhltne na bežnom účte klientovi inflácia. Ide o 70 percent z celkového finančného majetku Slovákov. Na bežných účtoch majú nulový alebo v súčasnosti len minimálny úrok. Zhruba tretina Slovákov mala za vlaňajšok majetok v akciách, dlhopisoch či podielových fondoch. Akcie predstavujú menej ako jedno percento z hodnoty majetku Slovákov.

Niekedy sa mylne domnievame, že ak odkladáme peniaze na sporiaci účet, že vlastne investujeme. Ak sa ale pozrieme na úroky, peniaze sa nám zhodnocujú minimálne. Akcie sú jedným z najpopulárnejších spôsobov investovania. Hodnota akcií síce kolíše, ale prinášajú vyššie zisky ako investície s nižším rizikom. Ak napríklad tento mesiac investujem 100 eur, tak za to môžem kúpiť 20 podielových jednotiek vo fonde, lebo jedna má hodnotu 5 eur. Ale o pol roka už za tých istých 100 eur môžem nakúpiť až 100 podielových jednotiek vo fonde. Práve toto sa stalo, keď nastala kríza, resp. keď sa prepadli trhy o takmer tridsať percent. Ľudia v podstate za tých istých svojich 100 eur nakúpili niekoľkonásobne viac podielových jednotiek a keď sa neskôr trh pomaličky spamätával, tak už na tom zarábali.

REGIÓNY: DÔCHODCOVIA
Neprehliadnite

Rady, ktorými si zaručene polepšíte o viac ako 100 eur mesačne a budujete lepší dôchodok

Zahraničie investuje výrazne viac

Podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat, v celom regióne strednej a východnej Európy tvoria akcie približne 5 percent z celkového finančného majetku ľudí. Na západe je to až štvrtina celkových finančných aktív domácností.

V deviatich členských štátoch EÚ bol hlavným finančným majetkom domácností podiel akcií a investičných fondov. Spomedzi nich bolo Estónsko jediným členským štátom, kde tento podiel predstavoval viac ako 56,7 percenta z celkových finančných aktív držaných estónskymi domácnosťami.

Investovanie do akcií a investičných fondov bolo oveľa nižšia v Írsku, Holandsku a Spojenom kráľovstve, kde tento nástroj predstavoval 12,7 percenta až 14 percent  z aktív domácností. „Finančne gramotnejšie sú hlavne domácnosti s vyšším vzdelaním, s úverom na bývanie a s vyšším podielom finančných aktív.

Hlavným argumentom Slovákov, prečo nešetria a následne neinvestujú je, že nemajú z čoho. Podľa Eurostatu z roku 2019 však mesačne míňame na zbytočnosti v priemere 65 eur. Investovať do ETF fondov či zlata sa dá od 25 eur mesačne, takže to, čo miniete za šaty, ktoré až tak nepotrebujete, môžete investovať do svojej budúcnosti.

Lenka Buchláková
Lenka Buchláková je ekonomickou analytičkou spoločnosti FinGO.sk. Venuje sa investičným a spotrebiteľským témam. Predtým pracovala viac ako 11 rokov v médiách. Je absolventkou medzinárodných vzťahov a diplomacie na Geneva School of Diplomacy and International Relations a medzinárodných a európskych štúdií na University of Cambridge vo Veľkej Británii.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora