Povedzme si to otvorene. Drobní veritelia Arcy sa pravdepodobne ku všetkým svojim investovaným peniazom nedostanú. Indícií na toto tvrdenie je neúrekom. Tak si to zhrňme.

Arca Capital už od minulého roka začala pod rúškom zmeny štruktúry skupiny vyvádzať časť svojho majetku, napríklad pozemky, na svoje dcéry v daňových rajoch na Cypre a Malte. Asi netušila, že príde koronakríza, ale jej manažéri už zrejme šípili, že na výplatu astronomických (na slovenské pomery) súm pre dlhopisových a zmenkových veriteľov mať nebudú.

Pod vinicou, výstavba
Neprehliadnite

Arca doslova stráca pôdu pod nohami. Banky idú po jej pozemkoch

Geniálny plán

Preto firma prišla na jar tohto roka, v čase už zúriacej koronakrízy, s agresívnou emisiou zmeniek za pol miliardy eur (opäť na slovenské pomery obrovská suma) s lákavým úrokom nad šesť percent. Podľa vtedajších slov šéfa Arcy Rastislava Veliča projekt emisie pripravovali dlhodobo. „Na novom cennom papieri sme pracovali dlhšie, dá sa povedať, že sme priekopníkom v štýle, ako sme tento produkt uchopili,“ tvrdil na jar tohto roka. Už vtedy niektorí odborníci na finančný trh začali dvíhať obočie, ale ešte sa neozývali dosť hlasno.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa