Akcie spoločností Tesla sa obchodujú v najväčších objemoch a zároveň je to titul s jedným z najvyšších rastov ceny od vypuknutia koronavírusu. Analytici zastávajúci klasickú teóriu hodnotového investovania Teslu už niekoľko rokov zatracujú, no cena aj napriek tomu stále raketovo rastie. Ani zriedenie akcií koncom augusta na tom nič nezmenilo. Čo to znamená pre investorov?

Ani predaj 40 miliónov akcií nezastavil rast

O Tesle sa dá zjednodušene povedať, že na akúkoľvek informáciu, ktorú firma vyhlási, reagujú jej akcie rastom. Dokonca aj pri rozdelení akcií v pomere päť za jednu cena rástla napriek tomu, že samotná (mimoburzová) hodnota spoločnosti zostala nezmenená.

Pozrime sa, čo sa stalo, keď najväčší externý akcionár znížil svoj podiel v Tesle. Spoločnosť Baillie Gifford predala skoro 40 miliónov kusov akcií, čo predstavuje podiel 4,25 percenta. Táto spoločnosť vlastnila ešte ku koncu júna viac ako šesťpercentný podiel – takmer 59 miliónov akcií Tesly. V tom čase to bol jej druhý najväčší akcionár hneď po Elonovi Muskovi, ktorému patrí 18,3 percenta. Aktuálne je Baillie Gifford na štvrtom mieste.

Tri najväčšie európske ekonomiky – Nemecko, Francúzsko a Taliansko – sú v súčasnosti zaseknuté v recesii
Neprehliadnite

Silnejšie euro si Európa zatiaľ nezaslúžila. Už o tri mesiace sa môže situácia otočiť

Baillie Gifford popísala dôvod predaja prozaicky: zohľadnili pokyny pre koncentráciu, ktoré obmedzujú váhu jednej akcie v portfóliách klientov. „Naším zámerom je však zostať významným akcionárom aj v ďalších rokoch. Čo sa týka budúcnosti spoločnosti, stále sme veľmi optimistickí. Spoločnosť Tesla už nemá problémy so zvyšovaním kapitálu z rozsahu z vonkajších zdrojov. Ak by ale došlo k vážnym poklesom ceny akcií, privítali by sme príležitosť opäť zvýšiť náš podiel.“

Čo urobí s Teslou pokles o 100 dolárov na akciu?

Koľko by mali klesnúť akcie, aby bola Tesla opäť pre spoločnosť zaujímavou pre navýšenie v portfóliu? Za posledných päť dní cena akcie Tesla klesá, pri stredajšom rannom obchodovaní sa nakrátko dotkla 405 dolárov na akciu. To je pokles až o 25 percent z jej historicky najvyšších hodnôt.

Uvedený výpredaj po realizovanom rozdelení akcií spôsobil pokles o 100 dolárov. No pred rozdelením by to znamenalo pokles vo výške až 500 dolárov. Je to vo svete Tesly veľa či málo?

FOMO efekt a malí investori

O dôvodoch neuveriteľného príbehu akcií Tesly veľa hovorí priložený graf. Vidno na ňom vzťah vývoja ceny za akciu (ružová čiara) a počtu používateľov bezplatnej obchodnej aplikácie Robinhood, ktorí majú v portfóliu akcie spoločnosti Tesla (zelená čiara). Rovnaký trend by našli v googlení slova Tesla (rastie súbežne s cenou akcií posledných 5 rokov). Obe tieto korelácie medzi zmienenými ukazovateľmi naznačujú rast retailových investorov, ktorí často nakupujú akcie z dôvodu FOMO efektu (fear-of-missing-out, čiže strach zo zmeškania príležitosti).

Vzťah vývoja ceny za akciu (ružová čiara) a počtu používateľov bezplatnej obchodnej aplikácie Robinhood, ktorí majú v portfóliu akcie spoločnosti Tesla (zelená čiara)
Zdroj: Robintrack.net
Vzťah vývoja ceny za akciu (ružová čiara) a počtu používateľov bezplatnej obchodnej aplikácie Robinhood, ktorí majú v portfóliu akcie spoločnosti Tesla (zelená čiara)

Ak to zhrniem, nech už investori použijú akýkoľvek tradičný spôsob oceňovania, výsledok je rovnaký: Tesla je pri súčasnej trhovej kapitalizácii 417 miliárd dolárov a 242-násobnom očakávanom pomere ceny k zisku veľmi nadhodnotená.

Na druhej strane, ak sa Tesle podarí priblížiť k splneniu svojich ambícií v oblasti čistej energie, ocenenie spoločnosti sa môže ukázať viac ako opodstatnené. Tesla sa skutočne môže pre investorov ukázať ako solídna investícia. Dnes je však neuveriteľne riskantná.

Lukáš Baloga

Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora

 
Burza cenných papierov Praha
Neprehliadnite

Ako ovplyvnila koronakríza obchodovanie na burzách krajín V4?