Centrálne banky vyvíjajú vládou vydané kryptomeny a donútia vás k tomu, aby ste ich používali. Digitálna mena centrálnej banky, skrátene CBDC, už nie je iba dystopickou budúcnosťou. Je to realita.

Americká centrálna banka (Fed) nedávno oznámila partnerstvo s prestížnou Massachusettskou technickou univerzitou (MIT) na vybudovaní digitálneho dolára. Čína po prvýkrát spomenula vyhliadky na CBDC už v roku 2016 a teraz je v záverečnej fáze vývoja. Zdá sa, že zaostávať nechce ani Európska centrálna banka, ktorá tiež potvrdila práce na digitálnom eure.

Preteky o prvú CDBC sú v plnom prúde, pričom viac ako 80 percent svetových centrálnych bánk skúma potenciál digitálnych mien. Otázkou teda nezostáva, či, ale kedy nahradia digitálne meny centrálnych bánk všetky bankovky vo vašej peňaženke. Čo to pre vás bude znamenať?

CBDC má zohrávať zásadnú úlohu v takzvanej vojne s hotovosťou. A pretože súčasné meny postupne zlyhávajú, centrálne banky a vlády robia všetko pre to, aby tomu zabránili. Poďme si priblížiť zopár znepokojujúcich faktov, ale aj príležitosti, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli. Pozrime sa na všetko dobré, zlé a škaredé o CBDC. 

Bitcoin a euro
Neprehliadnite

Stane sa z DeFi bankový predátor, ktorý ohrozí tradičné bankovníctvo a poisťovníctvo?

1. Všetko zlé

Primárnou hrozbou, ktorú pre vás predstavuje bezhotovostná spoločnosť, je strata slobody. Zamyslite sa nad tým. Jediným spôsobom, ako platiť CBDC, bude prostredníctvom aplikácie v telefóne. Hotová katastrofa pre súkromie. Vlády budú monitorovať, sledovať a zaznamenávať všetky vaše transakcie. Predstavte si, že štát by kontroloval všetky aspekty finančného systému. To je presne to, čo môžu urobiť, a verte, že aj urobia, s programovateľnými peniazmi. 

2. Všetko škaredé

Niekto si povie, že keď nemá čo skrývať, tak mu úplná strata súkromia nebude prekážať. Bude však rovnako pokojný aj v prípade, že o peniaze príde? Prostredníctvom CBDC bude môcť vláda zamietnuť akékoľvek transakcie. Chcete si kúpiť produkt, ktorý nie je schválený vládou? Chcete dať svojej neteri peniaze za stráženie detí? Tak veľa šťastia s platbou. Budete ho potrebovať, pretože sa vám to asi nepodarí. Ale počkať, je toho ešte viac.

Už dnes sme svedkami negatívnych úrokových sadzieb. Vďaka CBDC a priamemu dosahu na každú peňaženku sa negatívne úroky budú dať vnútiť každému. Vláda bude môcť odpočítať úroky priamo z vašej digitálnej peňaženky bez toho, aby sa vás pýtala. A aby toho nebolo málo, predstavte si, čo by mohol urobiť všeobecne obľúbený daňový úrad. A k tomu všetkému vláda neprestane vyrábať nekonečné množstvo digitálnych eur a znehodnocovať ich cez infláciu, tak ako to už dnes robia centrálne banky.

Ray Dalio
Neprehliadnite

Inflačná špirála prichádza. Tieto tri aktíva vás pred ňou ochránia

3. Všetko dobré

Našťastie existuje riešenie. CBDC majú silný vplyv na zlato, bitcoin a kryptomeny. Niektorí ľudia si myslia, že by to mohlo byť pre bitcoin nebezpečné.

Podľa môjho názoru však zavedenie digitálneho dolára, eura alebo jüanu bitcoinu pomôže, a to dokonca výrazne. Posilní to adopciu a záujem o túto menu, a ceny bitcoinu a ďalších kryptomien vystrelia do stratosféry. Ľudia si uvedomia, že môžu mať kontrolu nad svojím bohatstvom. Vďaka bitcoinu budú aj naďalej môcť prijímať, prevádzať a ukladať peniaze bez toho, aby im v tom bránila akákoľvek autorita.

A keďže držitelia CBDC budú vidieť, že hodnota ich majetku bude v dôsledku nekonečného tlačenia klesať, hodnota bitcoinu bude rásť práve pre jeho obmedzené množstvo. V porovnaní s CBDC bude bitcoin ľahkou voľbou.

Neprehliadnite

Vasilišin: Bitcoin je poistka voči chaosu. Je možné, že príde ku krachu finančného systému

Otázkou teda ostáva iba to, či ho nakúpite ešte pred tým, ako tak urobia všetci ostatní. Je totiž viac než zrejmé, že čím neskôr naskočíte do tohto vlaku, tým vyššia bude cena. Ako povedal Nasim Nicholas Taleb: „Bitcoin je začiatkom niečoho skvelého: meny bez vlády. Je to potrebné a nevyhnutné.“

Autor je zakladateľom a CEO spoločnosti Virtuse Exchange

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora