Kedysi riaditeľ súkromnej televízie či minister hospodárstva, dnes obžalovaný vo viacerých závažných kauzách. Pavol Rusko skúšal, čo mu sily stačili, no zrejme nepochodí. Jeho pravidelné ospravedlnenky od lekárov stopol Najvyšší súd SR, ktorý ho poslal do väzby, kde pravdepodobne strávi blížiace sa sviatky.

P. Rusko bol zdravotne indisponovaný aj počas procesu na prvostupňovom súde, kam so železnou pravidelnosťou doručoval potvrdenky od lekárov na poslednú chvíľu. Identický scenár zopakoval aj pred ostatným zasadnutím odvolacieho súdu, kde mu hrozí až 19-ročný pobyt za mrežami.

Martin Glváč
Neprehliadnite

Po vražde novinára Jána Kuciaka padali hlavy aj na najvyšších poschodiach

Na jednej strane sa nie je P. Ruskovi čo čudovať. Bežný človek si asi tiež nevie celkom predstaviť, že strávi viac ako dekádu vo väzení. Na tej druhej by si mohol aj exriaditeľ televízie Markíza uvedomiť, že nemôže do nekonečna skúšať finty, ktoré by možno platili v Afrike. Ak si to stále nevšimol, na Slovensku je čoraz viac cítiť koniec starých pomerov, počas ktorých tu existovali rovní a rovnejší. P. Rusko sa navyše už nemôže spoliehať na rozsiahlu sieť kontaktov aj na súdoch, ktoré bohato využíval jeho niekdajší kamarát Marian Kočner.

Práve zmenky za takmer 70 miliónov eur môžu zastaviť dlhočizné pôsobenie človeka z mafiánskych zoznamov na šedom trhu. Jeho podnikateľské aktivity dnes preveruje polícia, M. Kočner je rovnako obžalovaný aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Rozsiahle vyšetrovanie polície ukázalo verejnosti svet, v ktorom kontroverzný podnikateľ celé roky fungoval. Správne telefónne čísla na tých správnych ľudí, ktorí v správnu chvíľu vybavia, čo je potrebné. Aj vďaka mobilnému telefónu M. Kočnera dnes slovenské väznice obývajú prominentní nájomníci.

Kočner
Neprehliadnite

Slovensko po Marianovi Kočnerovi. Zmeny zasiahli viacero kľúčových oblastí

M. Kočner a P. Rusko evidentne podcenili silu súpera na druhej strane miliónových zmeniek. Je ňou americká spoločnosť CME, ktorá kúpila podiel v televízii Markíza bez vedomia, že existujú stámiliónové dlžoby. Istú intervenciu Američanov poodhalil expremiér Peter Pellegrini, ktorý potvrdil, že sa sám z postu predsedu vlády niekoľkokrát stretol s americkými zástupcami. Dôvodom bola vraj záruka, že proces bude dôsledne vyšetrený a uzatvorený právoplatným verdiktom súdu. Zatiaľ je známy iba prvostupňový rozsudok, odvolanie bude napokon na Najvyššom súde SR až po Novom roku.