Denník získal nahrávku rozhovoru Kočnera s podnikateľom Erikom Mikurčíkom, kde mu dnes už odsúdený podnikateľ rozpráva o role Miroslava Výboha a jeho syna v tomto spore. Prepis uverejňujeme na konci tohto textu.

Rozhovor podnikateľa Erika Mikurčíka s Marianom Kočnerom sa uskutočnil počas Silvestra 2017 v Kočnerovom Sporthoteli na Donovaloch. Mikurčík pre Štandard potvrdil, že stretnutie sa uskutočnilo medzi štyrmi očami v Kočnerovej pracovni krátko po tom, ako sa s ním na recepcii zoznámil a pozval ho k sebe na rozhovor.

Za Carltonom je Výboh

Kočner s Mikurčíkom na nahrávke vedú spočiatku nezáväzný rozhovor o právnickom prostredí, neskôr sa dostávajú aj ku kauze Carlton. Bývalý spolumajiteľ Carltonu Mikurčík bol na nahrávke zvedavý na Kočnerove informácie o pozadí sporu na súdoch.

Mikurčík toto stretnutie pre Štandard už dávnejšie opísal ako informačne plodné. S Kočnerom sa vraj stretol náhodou a rozhovor s ním neodmietol, keďže sa potreboval zorientovať vo vzťahoch v zákulisí a veril, že Kočner mu poskytne cenné informácie. V tom čase – podľa vlastných slov – ešte netušil, že Kočner stojí na opačnej strane sporu a rozhovor bol len kamuflážou.  

Kočner na nahrávke tvrdí, že do kauzy Carlton sa zapojil aj Miroslav Výboh. Z kontextu vyplýva, že sa v tejto chvíli rozprávajú o role Norberta Bödöra. Tohto oligarchu Kočner podľa obvinení využíval, keď potreboval zariadiť alebo „upratať“ trestné stíhanie. Mikurčík bol totiž obvinený NAKA a práve Kočner v Threeme so sudcom Vladimírom Sklenkom organizoval plán, ako zabezpečiť stíhanie Mikurčíka. Počas rozhovoru s Mikurčíkom sa však Kočner tváril, že v spore nie je aktívne angažovaný a snažil sa vyvolať dojem, že stojí na strane Mikurčíka. 

Jedna z adries v Bratislave, na ktorej masovy vrah Ondrej Rigo brutalne napadol svoju obet. Hotel Carlton
Zdroj: MATEJ KALINA

„Tá aktivita bola len kvôli Výbohovi urobená. A ešte raz hovorím, ja som nechápal, prečo sa ten do toho na**bal, ale už chápem – pretože urobili tú dohodu, proste, že Denník N im dá pokoj.“

Mikurčík na to reaguje, že Výboha vnímal len ako nájomcu v hoteli. Kočner reaguje: „To mladý sa do toho zahryzol bezpečne… [syn Miroslava Výboha Matúš, pozn red.]. Však ten mladý Výboh, čo to je? Veď to nič nevie! … A toto si mladý Výboh zobral ako svoju, neviem, srdcovú záležitosť a on došiel za fotrom, že treba Grundovi, s ktorým sa stretol, a že mu treba pomôcť. Čiže to je mladého robota.“

Mikurčík následne vyjadruje sklamanie z toho, že sa Výboh postavil na opačnú stranu sporu. „Skôr mohli prísť za mnou. By sme teraz ináč hvízdali po kostole. … My sme vlastne tým chalanom stále vychádzali v ústrety. Furt,“ reaguje Mikurčík, ktorý pre Štandard potvrdil, že sa s Miroslavom Výbohom snažil dohodnúť, aby im v spore o Carlton robil mediátora.

„Od začiatku to bola mladého aktivita. Mladý prišiel s tým, že povedal, že treba pomôcť ESET-u a starý sa až potom pridal, potom do toho zapojili Bödöra, ktorý najprv povedal, že nech s tým idú do p**i, že on s tým nechce nič mať… no ale potom ho presvedčili… A ten Bödör z toho nič nemá, to bola naozaj len služba Výbohovi.“

Ako už Štandard informovali, Kočner tri mesiace predtým v Threeme písal sudcovi Vladimírovi Sklenkovi, že sa stretol s Výbohom ohľadom Carltonu. „Má dať ponuku,“ napísal Kočner sudcovi. O niekoľko týždňov Kočner informuje Sklenku o tom, že „Zoro sa postavil na stranu eseťákov“ a o minútu na to: „Mladý Výboh im robí konzultanta.“

Napriek tomu sa Kočner pred Mikurčíkom tváril, že v kauze sa nijako neangažuje. „Ok a ešte otázočka, kde seba vidíte v tomto?“ pýta sa Kočnera Mikurčík počas silvestrovského stretnutia. „Ale ja nikde. Dajte pokoj,“ reaguje Kočner. „Ako ja mám naozaj problém so všetkými tými ľuďmi, ktorí sú proti vám. Pretože aj mne kedysi vošli do cesty – Kadela [advokát Alexander Kadela z AK Relevans, ktorý zastupuje Mikurčíkovu protistranu, pozn. red.], toho by som uškrtil v lyžičke vody, to je vy**baný ko**t. Ja mám súdny spor so železnicami, kde ten smrad už vytiahol sedem miliónov eur na právnom zastupovaní, kde ja som vyhral prvý stupeň a do**bal mi druhý stupeň, do**bal mi Najvyšší súd, do**bal mi Ústavný súd, dneska som opäť na prvom stupni, do p**i po deviatich rokoch alebo desiatich rokoch.“

Kočner sa tváril, že sa rozišiel aj so Zoroslavom Kollárom: „S ním som sa rozišiel v zlom, takže to máme tak, že kde ja môžem, mu urobím zle, a on, kde môže, mi urobí zle!“

Druhú časť nahrávky, na ktorej Kočner opisuje, ako sa dá na súdoch vyhrať konkurz, s ktorými sudcami a advokátmi sa treba dohodnúť, zároveň rozoberá prípravy na založenie politickej strany a agresívne sa vyjadruje o novinároch, zverejníme, keď budeme mať oslovené aj ostatné dotknuté strany.

Výsluchy sudcov a Kočner

Ako sme informovali v piatok, vyšetrovateľ inšpekcie počas výsluchu Kočnera a sudcu Vladimíra Sklenku operoval aj so správami z Threemy, ktoré doteraz neboli známe. 25. septembra 2017 sa Sklenka Kočnera pýta: „To stretnutie si mal s Výbohom?“ Z kontextu vyplýva, že sa rozprávajú práve o hoteli Carlton. Na otázku o oligarchovi Kočner odpovie a Sklenkovi potvrdí osobu, s ktorou sa mal stretnúť: „S Výbohom bolo. Má dať ponuku.“

Kočner so sudcom si následne k danej téme posielajú množstvo správ, medziiným sa bavia aj o Výbohovi či Zoroslavovi Kollárovi. 19. októbra 2017 Marián Kočner informuje Sklenku o tom, že „Zoro sa postavil na stranu eseťákov“ a o minútu nato: „Mladý Výboh im robí konzultanta.“ Pravdaže, Sklenka si pred vyšetrovateľom nespomenul, o čo išlo: „Neviem, čoho sa táto správa týkala,“ odpovedal vyšetrovateľovi Ábelovi.

Prehra pri súboji o hotel

Miroslav Výboh sa momentálne ukrýva v zahraničí. Oslovili sme jeho aj jeho syna Matúša cez tlačové oddelenie ich firmy, na našu žiadosť o reakciu ani telefonát nereagovali.

Miroslav Výboh mal o hotel Carlton záujem už dávnejšie. Ešte v roku 2016, keď predchádzajúci majiteľ spolu s bankou hotel predávali vo verejnej súťaži, sa do nej zapojil. Jeho ponuku však tromfol Mikurčík spolu s Grundom a Hrubým, vtedy ešte ako partneri.

Miroslav Výboh
Zdroj: Martin Domok / NMH
Miroslav Výboh

Výboha musela táto prehrať bolieť aj vzhľadom na to, že jeho firmy sídlia na šiestom poschodí hotela Carlton. Výboh sa však do manažmentu hotela napokon dostal, keď po odvolaní Mikurčíka a jeho manželky Zuzany Kalmanovej jeho firma Middlecap zabezpečovala pre hotel asset manažment, ktorý predtým riadila práve Kalmanová.

Bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze nedávno počas svojej „kajúcnickej“ výpovede zaradil Miroslava Výboha medzi trojicu oligarchov Smeru. Imrecze vypovedal o zavedenom systéme zločineckého riadenia štátu, ktorý „bol v danej dobe štandardom“. Tento výsluch prispel aj k stíhaniu Roberta Fica. Výboh je aktuálne obžalovaný pre trestný čin korupcie. 

Kán a Výboh

Ako sme napísali už v piatok, o role Výboha v celej kauze svedčia aj ďalšie indície.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa