Rastúce ceny a nedostatok stavebných materiálov môžu predražiť výstavbu a rekonštrukciu domov až o štvrtinu. Na trhu chýba hlavne drevo, plasty, kovy a izolačné materiály.

Jednou z príčin je narušenie štandardného dodávateľsko-odberateľského reťazca pre opatrenia proti šíreniu koronavírusu, lebo hranice štátov boli dlho uzavreté. Ceny ocele a izolačných materiálov vzrástli medziročne až o 100 percent, u niektorých výrobkov z dreva ešte viac.

Hore išli chemikálie, drevo aj stavebné práce

V prípade stavebných materiálov vstupujú do ich výroby ceny komodít ako hliník, železo, plast alebo ropa, ktoré v tomto roku už výrazne prekonali úroveň z vlaňajška. V prípade výrobkov z kovu ide o nedostatok plechov a ocele z Ázie a obmedzenia alebo ukončenie výroby niektorých hút v Európe, takisto aj drahšie emisné povolenky.

Zdražovanie stavebných materiálov a prác potvrdzujú aj údaje Štatistického úradu SR. Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve v máji  2021 oproti aprílu vzrástli o 1,2 percenta.

V porovnaní s  májom 2020 vzrástli o 6 percent. V priemere od začiatku roka ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve medziročne vzrástli o 2,7 percenta.

V priemyselnej výrobe vzrástli ceny chemikálií o 3,5 percenta, drevených výrobkov o 3,4 percenta, kovov o 2,8 percenta či koksu a ropných produktov o 1,9 percenta. Ceny stavebných prác v máji 2021 oproti aprílu vzrástli o 0,2 percenta.

Sklady nestíhajú dopĺňať zásoby

Pandémia koronavírusu celosvetovo na niekoľko mesiacov doslova prerušila výrobu a po opätovnom spustení je na trhu nedostatok materiálov. Chýba drevo, plasty, kovy aj izolačné materiály. V skladoch sa rýchlo míňajú, nestíhajú ich dopĺňať. Stavebné materiály zdražovali už koncom minulého roka.

Najviac sa to odrazilo na cenách polystyrénu či betonárskej ocele už začiatkom tohto roka. Jedným z ďalších dôvodov je aj masívna podpora investícií zo strany Európskej únie, ktorá takýmto spôsobom chce naštartovať ekonomický rast v európskych krajinách.

Ceny polystyrénu vo svete prudko rastú.
Zdroj: Plastic Insight
Ceny polystyrénu vo svete prudko rastú.

Je to reakcia na dôsledky pandémie koronavírusu. Rastúce ceny materiálov sa, samozrejme, podpíšu aj pod vyššie náklady v prípade novostavieb, lebo developeri už ohlasujú rastúce náklady na výstavbu. V prípade rodinných domov podľa našich prepočtov sa môže výstavba predražiť o približne 20 až 25 percent.

Napríklad cena polystyrénu od začiatku vypuknutia krízy vzrástla o viac ako 40 percent. Problémom sú najmä obmedzené možnosti prepravy a slabé skladové zásoby. Vyššie ceny plastov sa odzrkadľujú aj na vyšších cenách plastových okien či potrubí.

Nehnuteľnosti budú čoraz drahšie

Situácia na trhu so stavebným materiálom ovplyvní aj ceny novostavieb. Stavia sa málo vzhľadom na dopyt, a to v čase lacných hypoték a nedostatku pracovníkov. To môže a zrejme aj bude ďalej zvyšovať ceny nehnuteľností.

Indexy cien vo výrobnej sfére v máji oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Údaje za máj 2021.
Zdroj: Štatistický úrad SR
Indexy cien vo výrobnej sfére v máji oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Údaje za máj 2021.

Situáciu komplikuje tiež to, že veľké množstvo materiálu, inokedy určeného pre stavebníctvo, ide do automobilového priemyslu a predzásobovanie obchodných firiem a spracovateľov.

V prípade výrobkov z plastov ide o silný koniec minulého roka (výrazný nárast zákaziek v únii) a následne nízke zásoby u výrobcov. Extrémna zima v Texase zastavila okrem iného produkciu rafinérií a chemičiek, pričom Texas je kľúčovým producentom PVC a ďalších zložiek plastov pre celý svet.

Vývoj cien medi, cementu a reziva.
Zdroj: Bloomberg
Vývoj cien medi, cementu a reziva.

Zároveň vidíme dôvodov aj vo zvýšení cien ropy. Vo svete narástla výroba zdravotníckych pomôcok, čo bolo v ostatných mesiacoch prioritou výroby. V rámci celej výroby (všetky výrobky) vidíme vo výrobe aj menej pracovníkov, čo sa odráža aj na vyšších nákladoch. 

Očakávame ďalšie navyšovanie. Ďalším z negatívnych aspektov bolo aj zredukovanie výroby vo výrobných závodoch, čím sa zvýšili výrobné náklady.

Lenka Buchláková
Lenka Buchláková je ekonomickou analytičkou spoločnosti FinGO.sk. Venuje sa investičným a spotrebiteľským témam. Predtým pracovala viac ako 11 rokov v médiách. Je absolventkou medzinárodných vzťahov a diplomacie na Geneva School of Diplomacy and International Relations a medzinárodných a európskych štúdií na University of Cambridge vo Veľkej Británii.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora