Riešila som to s Robertom Ficom, o kauze zmenky som hovorila aj s Petrom Pellegrinim, vypovedala pred vyšetrovateľom bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská. Niekdajšia dvojka ministerstva porozprávala aj o tom, čo bolo pri strane Smer-SD celé roky tabu, pri centrále v Bratislave totiž stretla nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra. Podľa svedectva M. Jankovskej tam bol vraj na porade so šéfom, teda R. Ficom. Ten už prakticky neskrýva kontakty s kontroverznými osobami, neprekážu mu ani to, že bol v tom čase premiérom Slovenska. Bývalá štátna tajomníčka ešte plánuje rozprávať, doterajšou výpoveďou však zavarila aj P. Pellegrinimu, ktorý sa evidentne na pôsobenie v Smere nechce rozpamätať.

To, že má Smer viacerých mecenášov v pozadí, o ktorých sa príkladne stará štátnymi zákazkami, sa hovorilo dlhé roky. R. Fico na otázky novinárov, či pozná toho alebo onoho vždy reagoval podráždene. Svojho času sa snažil vykrútiť aj frázou, že je predseda vlády, takže ho pozná úplne každý a kde-kto sa oháňa jeho menom. Svedectvá o N. Bödörovi v Bratislave na Súmračnej museli minimálne spustiť v strane tichý poplach. Ak to totiž tvrdí ich vlastná nominantka M. Jankovská len ťažko sa dá argumentovať tajomnou politickou objednávkou, či tajnou dohodou s Igorom Matovičom (OĽaNO).

Igor Matovič a Richard Sulík
Neprehliadnite

Matovič ukázal, o čo mu v spore so Sulíkom išlo. Vlastné ego

M. Jankovská dostala do problémov aj sympaťáka P. Pellegriniho. Hoci niektorí uverili jeho príbehu o novom politikovi, jeho vyjadrenia o výpovedi bývalej štátnej tajomníčky sú prinajmenšom na zamyslenie. „Nepamätám si na také stretnutie, kde by sa hovorilo o zmenkách. Ja som, naopak, bol viackrát s americkými zástupcami a aj s televíziou Markíza, aby som ich uistil, že to bude dôkladne preverené," pokúšal sa vysvetľovať expremiér, dnes líder úplne novej strany Hlas. Nanajvýš zvláštne sú vyjadrenia o stretnutiach s veľvyslancami, pretože premiér by sa v akomkoľvek súdnom spore predsa nemal angažovať vôbec.

„Určite som ju nepovzbudzoval," tvrdil P. Pellegrini. Áno, presne to verejnosť očakáva, že ak sa hovorí o sprenevere v hodnote takmer 70 miliónov eur, tak premiér ho nepodporí. Čo na tom, že mal ihneď vytočiť na mobilnom telefóne číslo polície. Nie sme predsa v Nemecku, alebo vo Švédsku, aby sme tu riešili korupciu našich ľudí. Ešte viac sa blysol R. Fico, ktorý opäť nešetril slovami chvály na adresu svojej nominantky. „To, čo mala Monika Jankovská robiť ako štátna tajomníčka, robila dobre," povedal.

Na snímke schôdza Ústavnoprávneho výboru NR SR, ktorý vypočúva kandidátov na generálneho prokurátora SR v Bratislave 23. novembra 2020. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Pištoľník Šanta či Kliment v problémoch. Poslanci dogrilovali kandidátov na šéfa prokuratúry

Samozrejme, ako inak, pri korupčnej nadpráci predsa radšej zatvoríme oči. O kúsok vtipnejšia bola veta predsedu strany Smer o návšteve N. Bödöra. S ním mali riešiť bezpečnosť strany, či dokonca kamerový systém. Expredseda vlády akosi pozabudol na to, že v tom čase využíval ochranku z ministerstva vnútra. Zrejme zabudol aj na fakt, že SBS-ka, ktorú vlastní otec priateľa Norberta - Miroslav, je súkromná a dostáva milióny cez lukratívne kontrakty so štátom. Ktovie, možno sa o mesiac dozvieme od predsedu ďalšie novinky, napríklad, že volebnú oslavu Smeru v roku 2012 organizoval priamo Marian Kočner, ideálne v komplexe Bonaparte.

Všetky podozrenia vyplavil práve svet človeka z mafiánskych zoznamov, ktorý mal podľa vlastných správ cez aplikáciu Threema na povel funkcionárov, sudcov, policajtov aj prokurátorov. Ich rady sú v ostatných mesiacoch dôkladne dezinfikované, z funkcií sa porúčali viacerí pohlavári. Omnoho horší je pohľad do väzníc, kde už trávia chladné novembrové dni desiatky bývalých vrcholových predstaviteľov štátu. V prípade R. Fica a P. Pellegriniho je iba veľmi ťažko predstaviteľné, že chodili do práce so zatvorenými očami. Obhajoba, že nič netušili, je postavená na vode, pretože ak nevie predseda vlády o tom, čo sa mu deje pod nosom, tak o tu môžeme rovno zavrieť a zhasnúť.