Prezidentské voľby v USA aktuálne priťahujú najvyššiu pozornosť. Je to logické nielen kvôli tomu, že ide o najsilnejšiu svetovú mocnosť, ale aj kvôli veľkosti americkej ekonomiky, ktorá ovplyvňuje celý svet.

Voľby dajú odpoveď na širokú skupinu otázok

Aktuálne voľby v USA sú osobitne dôležité, keďže svojím výsledkom odpovedia na množstvo otvorených otázok napríklad ohľadom colného sporu USA s Čínou a Európskou úniou, vzťahov s Mexikom, prerozdeľovania bohatstva medzi bohatými a chudobnými a politickej situácii v Líbyi. A nezabúdajme na to, že môžu otočiť nastavenie USA v súvislosti s klimatickými zmenami a rozhodnúť o ďalšej (ne)podpore fosílnych zdrojov energie, ako je ropa.

Otočí Trump prieskumy?

Výsledky volieb sa dozvieme až o niekoľko dní. Vylúčené nie je ani rovnaké prekvapenie s ohľadom na prieskumy ako v roku 2016. Donald Trump bol vtedy outsiderom prieskumov a čakala sa jednoznačná výhra Hillary Clintonovej. Túto predikciu trhy predčasne započítali do ceny akcií, no výsledok ukázal opak. Kým ešte v roku 2019 celý svet nepochyboval o znovuzvolení Donalda Trumpa, dnes sú misky váh naklonené na stranu Bidena. Šanca Trumpa je len 13 %. Dôvody? Určite aj koronavírus, ktorý spôsobil najväčší ekonomický prepad HDP a nárast nezamestnanosti od 2. svetovej vojny.

Stále však existuje reálna šanca, že sa opäť zopakuje scenár z roku 2016. Graf nižšie porovnáva preferencie Donalda Trumpa v roku 2016 a 2020. V roku 2016 mal Trump o zásadných 25 % nižšie preferencie než dnes a aj napriek tomu zasadol do prezidentského kresla.

Donald Trump - preferencie
Zdroj: Predictwise
Donald Trump - preferencie

Keď rozhoduje patriotizmus, šance sú úplne vyrovnané

Slabina prieskumov je aj v spôsobe, akým sa pýtate otázku.  Keď prieskumné agentúry pokusne zmenili otázku na „Kto je podľa vás skôr patriot, Joe Biden alebo Donald Trump?“, zrazu sa zmenšil náskok Bidena na Trumpa len na 3,8 %. Pri danej vzorke (30 % nezávislých, 37 % demokratov a 33 % republikánov) a štatistickej chyby prieskumov +/- 2,8 % sú pri tejto perspektíve preferencie oboch kandidátov vlastne vyrovnané. Nehovoriac o možnom fenoméne plachého voliča (očakáva sa, že viac ako 10 % Trumpových voličov sa v prieskumoch nepriznáva k svojej preferencii).

Trhy od Bidena čakajú viac výdavkov, ale aj nové stimuly

Bidena mnohí nazývajú socialistom, a preto pri jeho zvolení počítajú so zvyšovaním daní pre vysokopríjmových Američanov a ďalšie „socialistické“ kroky. Reálne je však viac-menej isté len to, že narastú deficitné výdavky. To by mohlo pre akciové a dlhopisové trhy z dlhodobého hľadiska znamenať veľký problém.

Akonáhle sa munícia vlády a centrálnej banky vyčerpá, môžeme očakávať masívny prepad. Očakáva sa najmä eliminovanie zníženia dane z príjmu právnických osôb zo zákona o daňových škrtoch a pracovných miestach z roku 2017, čím by sa ocenenie amerických akcií prudko zvýšilo. Taktiež by to znamenalo nárast úrokových sadzieb, volatility a inflácie.

Na druhej strane, Biden počas svojho pôsobenia zmenil mnoho svojich názorov a pod tlakom strany môže jeho politika priniesť iné ekonomické riešenia. Trhy tiež očakávajú schválenie ďalšej vlny stimulov, ktorú dnes blokuje spor republikáni-demokrati.

Ropným ťažiarom ide o veľa

Ak by vyhral Trump, bude pokračovať v doterajšej politike: v podpore ropných korporácií a eskalovaní obchodnej vojny, nízkych daniach (ktoré reálne zväčšujú nožnice medzi chudobnými a bohatými) a  investíciách do infraštruktúry. V prípade výhry Trumpa pravdepodobne príde k masívnemu prelievaniu kapitálu. Nastane odlev napríklad zo sektora obnoviteľných zdrojov, ktorý je už dnes nadhodnotený kvôli očakávanému zvoleniu Bidena. Na prílev kapitálu sa v tomto prípade bude tešiť ropný sektor, ktorý dlhodobo podporuje práve Trump.

Lukáš Baloga

Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora