Firma Nikola Corp. (NASD: NKLA) vznikla v Salt Lake City v americkom Utahu v roku 2015. Od začiatku sa zamerala na vývoj technológií pre výrobu najmä ťažkých nákladných vozidiel poháňaných vodíkovými palivovými článkami. Neskôr prišla aj s vizualizáciami  osobných áut s touto technológiou.

Všetky vyrábané autá mali byť vďaka zelenému vodíku úplne bez emisií. Dlhé roky vyzeral tento projekt veľmi perspektívne.

Vyšetrovanie a odhalené lži priniesli zlom

Až prišiel 10. august 2020, kedy spoločnosť Hindenburg Research zverejnila správu založenú na viacerých dôkazoch, že firma Nikola Corp. je „podvod postavený na mnohých lžiach“. Zásadnou informáciou, ktorú zistili investigatívci, bolo, že (dnes už bývalý) generálny riaditeľ a zakladateľ firmy Trevor Milton skresľoval informácie o vyvíjanej technológii. Tvrdil napríklad, že Nikola je aktuálne schopná vyrábať vodík s nákladmi až o 81 percent nižšími ako konkurencia.

V skutočnosti však firma Nikola Corp. v tom čase žiadny vodík nevyrábala. To neskôr Milton pod tlakom médií aj priznal. Vďaka vyšetrovaniu musel zakladateľ spoločnosti Nikola Trevor Milton odísť z firmy do dvoch týždňov po zverejnení správy.

Reálne kontrakty podporili rast

Samotný výskum a vývoj technologických riešení firmy Nikola je presvedčivý. Svedčí o tom viacero uzavretých kontraktov. Napríklad spoločnosť Anheuser-Busch, najväčší výrobca piva v USA, si v roku 2018 objednala viac ako 800 nákladných vozidiel, ktoré by mala Nikola dodať koncom tohto roka. Nikola tiež tento rok podpísala zmluvu s firmou Republic Services, ktorá sa zaoberá odpadovým hospodárstvom, o dodávke elektrických smetiarskych vozidiel.

Informácie o týchto kontraktoch pomohli zvýšiť hodnotu akcií spoločnosti o viac ako 300 percent za jediný rok. Nasledoval však pád kvôli odhaleným nepravdivým informáciám.

Lepšie výsledky, ako sa čakalo, nezabránili prepadu

V piatok 7. mája 2021 firma Nikola Corp. oznámila hospodárske výsledky za rok 2020. Tie priniesli menšiu stratu, než analytici očakávali. Pritom deň pred zverejnením výsledkov firma Nikola Inc. podpísala dohodu o spoločnom podniku so spoločnosťou Total Transportation Services (TTSI), poskytovateľom prístavnej dopravy v Južnej Karolíne.

Spoločnosť TTSI si vopred vyžiadala vozidlo-prototyp, s ktorým bola očividne spokojná, keďže si z daného modelu následne objednala 100 kusov. Tieto bezemisné nákladné vozidlá by mali v budúcnosti premávať v prístave Long Beach.

Ani všetky preukázateľné úspechy a pokroky vo vývoji nepomohli zabrániť prepadu cien akcií. Zatiaľ čo v roku 2020 sa akcia spoločnosti Nikola Corp. obchodovala za takmer 100 dolárov, v súčasnosti je jej hodnota len niečo vyše 11 dolárov.

Časť odborníkov hovorí, že súčasná hodnota akcií spoločnosti Nikola Corp., konkrétne pokles o 3,21 percenta za posledných 12 mesiacov, je porovnateľný s vývojom firmy Tesla Inc. Reálne to úplne nesedí. Tesla síce počas poslednej obchodnej seansy zaknihovala pokles ceny o 3,95 percenta. Avšak celkovo za posledných 12 mesiacov hodnota jej akcií narástla o 415,73 percenta. Pohľad na graf vývoja hodnoty Tesly vyzerá úplne inak ako v prípade firmy Nikola.

Analytici vidia perspektívu rastu

Firma Nikola oslovila sedem analytikov, aby vypracovali 12-mesačnú cenovú prognózu pre jej akce. Medián ich predikcie hovorí o cieľovej hodnote 20 dolárov. Tento odhad by predstavoval potenciálny nárast o 69,20 percenta z uzatváracej ceny 11,82 dolára z 11. mája 2021.

Podľa expertov z Wall Street počet akcií Nikola Corp vo vlastníctve inštitucionálnych investorov koncom apríla – čiže pri prudkom prepade hodnoty – zásadne vzrástol. Dokopy 143 inštitucionálnych vlastníkov zvýšilo svoje pozície v Nikola Corp. o 43 521 019 akcií. Investori projektu Nikola očividne veria a využili pokles na nákup za nízku cenu s očakávaným rastom do budúcnosti.

Výkonnosť firiem sa zvyčajne meria ročným rastom zisku na akciu (EPS), hoci analytici Wall Street sa v tomto prípade zamerali na päťročný rast zisku na akciu spoločnosti. Z hodnotového hľadiska analytici čakajú päťročný rast zisku na akciu približne o 20,59 percenta.

Z predikcií sa zdá, že Nikola má technologický a biznisový základ, aby dokázala na trh dodať autá postavené na perspektívnej technológii. Bude zaujímavé sledovať, do akej miery sa tieto predikcie budú napĺňať. Ešte stále sa totiž nedá vylúčiť variant, že spoločnosť Nikola bude hviezdičkou, ktorá na chvíľu zažiarila na nebi, aby následne skončila medzi plejádou neúspešných technologických projektov.

Jozo Perić

Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora