S nárastom popularity kryptomien sa logicky zvyšuje záujem centrálnych bánk o formát digitálnych platidiel. Kryptomeny dnes síce rezonujú primárne ako investičné aktívum, ale ich potenciál do budúcna predstavuje zrýchlenie a zjednodušenie online platobných operácií. Centrálne banky logicky riešia potrebu bezpečnejšej, centralizovanej podoby online platieb.

Túto  potrebu dodatočne umocnila  pandémia a s ňou spojené reštrikcie, ktoré zvýšili počet online transakcií. Preto nie je ničím prekvapujúcim, že medzi centrálnymi bankami, ktoré sa snažia o digitálnu alternatívu svojej meny, je aj Európska centrálna banka.

Bahamy už digitálnu menu majú, ďalšie štáty sa pripravujú

Faktom je, že vo vývoji oficiálnych digitálnych platidiel momentálne vedie Čína, ktorá pracuje na vývoji digitálneho jüanu už od roku 2014 a nachádza sa v testovacej fáze. Vo Švédsku zase prebieha pilotný program prvej európskej digitálnej meny v spolupráci s komerčnými bankami. 

Záujem o vytvorenie vlastnej digitálnej meny potvrdilo aj Gruzínsko. Od marca spustili reálnu digitálnu menu Bahamy. Ich mena je prístupná len tamojším občanom a nie je určená na expanziu do zahraničia. Vo svetle týchto skutočností je teda dôležité, aby Európa spustila vlastnú e-menu čo najskôr.

Kto spustí prvú úspešnú „štátnu kryptomenu“ bude mať konkurenčnú výhodu

V Európe by sme mali poznať konkrétnejšiu podobu digitálneho eura už čoskoro. Práve táto téma bolo predmetom prvej verejnej diskusie Zlatej mince v Čechách a na Slovensku o pod názvom „Bude digitálne euro užitočné?“.

„Je potrebné byť medzi prvými, pretože kto to urobí dobre v prvej vlne, ten si odtrhne najväčší kus koláča na globálnom trhu s digitálnymi financiami,“ vysvetlil potrebu rýchlej reakcie na nový trend český europoslanec Mikuláš Peksa, ktorý sa nachádza priamo v centre rokovaní na túto tému. V Európskej únii sa momentálne rozbiehajú prípravy, stále však nie je jasné, do akej miery bude digitálne euro podobné  kryptomenám.

Môj osobný názor je, že do určitej miery bude Európska centrálna banka čerpať inšpiráciu aj vo virtuálnych menách. Špecifický návrh toho, aká bude podoba digitálneho eura v praxi, by mala ECB predstaviť už v priebehu najbližšieho mesiaca, teda do konca júla 2021.

Európa potrebuje digitálnu menu

Impulzov na vývoj vlastnej e-meny má Európska centrálna banka hneď niekoľko. Hlavnou  úlohou  ECB je udržať cenovú  a finančnú stabilitu celého bankového systému aj v prostredí digitálnych mien. Ak by na „nový trend“ digitálnych mien ECB rýchlo nereagovala, mohla by stratiť kontrolu nad monetárnym systémom a možnosťou ovplyvňovať infláciu alebo púšťať viac peňazí do obehu v snahe podporiť hospodársku stabilitu eurozóny.

„Digitálne euro je silne prepojené s požiadavkou na účinnú menovú politiku realizovanú Európskou centrálnou bankou. Práve realizácia menových opatrení cez klasický bankový sektor môže byť digitálnymi menami iných hráčov oslabená. Preto ECB skúma, či by zapojením hráčov z nefinančného sektora do digitálneho eura dokázala účinne rozšíriť kanály pre transmisijný mechanizmus,“ vyjadril sa k téme Ján Šebo, finančný expert Európskej komisie v pracovnej skupine Financial Services User Group.

Oficiálne digitálne meny, ktoré majú podporu vlád, by v budúcnosti mohli viesť k obmedzeniu záujmu verejnosti o využívanie súkromných kryptomien, čím by sa obmedzil súčasný dominantný vplyv neeurópskych hráčov na trhu.

Motivácia pre používanie digitálneho eura

V Európe je vysoko nepravdepodobné, že by aj napriek vzniku digitálneho eura hotovosť zanikla.  Najmä staršie generácie stále uprednostňujú pri platbe klasické papierové peniaze. „Pôjde o menu vydávanú centrálnou bankou, ktorá by mala fungovať paralelne s hotovosťou a ktorá umožní platby tam, kde by bola hotovosť menej praktická,“ predstavil svoju víziu na webinári M. Peksa.

Digitálnym eurom bude pravdepodobne možné platiť  cez platobnú kartu alebo cez aplikáciu, ktorou sa bude dať  platiť rovnako ako pri klasických  fiat menách.  Podľa J. Šeba by ECB mohla pri implementácii e-eura motivovať koncových užívateľov k používaniu napríklad odmenou za platbu. 

Funkčné vlastnosti budú rozhodujúce

Zásadné v prostredí digitálnych mien bude, kto prinesie podnikateľom aj bežným koncovým užívateľom najlepšie funkčné vlastnosti. „Áno, súboj sa bude odohrávať na úrovni funkčnosti platforiem jednotlivých digitálnych mien. Ak napríklad Švédi urobia menu na platforme, ktorá bude mať podporu pre smart kontrakty a bude sa v nej dať automaticky účtovať, rýchlejšie platiť alebo umožní mikropôžičky, užívatelia sa pre ňu rozhodnú. Tak ako dnes niekto podniká v Estónsku alebo na Malte, pretože tam vie jednoduchšie založiť a riadiť spoločnosť, rovnako by to malo prebiehať pri digitálnych menách jednotlivých krajín Európskej únie. Podnikatelia a koncoví užívatelia teda budú mať možnosť výberu,“ povedal Peter Stražovec zo startupu Payout.

O prvenstvo sa nebojuje prvýkrát

V minulosti sme mohli sledovať „boj o prvenstvo“ aj pri hotovosti. Ako na  webinári uviedol M Peksa, napríklad v Kosove ľudia dlhodobo namiesto domácej meny, ktorá nemala ten správny „cveng“, používali americký dolár, euro alebo iné alternatívy. Podobný príbeh sa v minulosti odohrával aj na Balkáne s nemeckou markou.

Keďže rallye digitálnych mien sa ešte len rozbieha, pravdepodobne až čas ukáže, po ktorej ľudia automaticky siahnu ako po prvej voľbe. Medzi menami, tak ako ich poznáme dnes, mal ešte donedávna dominantnú pozíciu americký dolár. Postupne však jeho postavenie na globálnom trhu slabne a príchod digitálnych mien môže jeho pozíciou otriasť ešte významnejšie.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora