R. Dalio sa nedávno nechal počuť, že „bude radšej vlastniť bitcoin ako dlhopis“. 

Dalio je skutočný investičný guru. Keď niečo povie, môžete si byť istí, že najväčší investori na svete načúvajú.

Okrem toho je to cool chlapík. Medituje, robí virálne videá a veľkú časť svojho času venuje vzdelávaniu seba a ostatných.

Tento jeho krok som predpovedal už minulý rok, a pri spätnom pohľade to bolo očividné. 

Prečo už neverí dlhopisom?

Dlhopisy sú v najväčšom býčom trhu v histórii so 40-ročnou existenciou. Keďže predstavujú takmer polovicu všetkých globálnych finančných aktív, niektorí ich nazývajú matkou všetkých bublín.

R. Dalio vie lepšie ako ktokoľvek iný, že nulové úrokové sadzby a nekonečné tlačenie peňazí vyústia do ešte vyššej inflácie.

Kým dlhopisy ponúkali 4 až 6- percentný výnos a investori počítali s infláciou na úrovni jedného percenta, bolo pochopiteľné, že ich chceli nakupovať.

Ale to už neplatí. 

Vo svetle nulových úrokových sadzieb a najvýraznejšieho tlačenia peňazí v histórii môžeme do budúcnosti očakávať minimálne 5 až 10 percentnú mieru inflácie.

Inými slovami, dlhopisy sú teraz oficiálne stratové. Majú hodnotu nižšiu ako nula. V podstate to znamená, že ak niekomu požičiate peniaze, vráti vám menej, ako ste mu dali, a vďaka tomu zaručene o peniaze prídete.

R. Dalio pritom nie je sám, kto zastáva takýto názor. 

Aj najlepšia portfolio manažérka za posledných päť rokov a šéfka ARK Invest Cathie Wood radí, „predať dlhopisy“. 

Vyhliadky Warrena Buffetta na trh globálnych dlhopisov boli vždy pochmúrne. Nedávno však tento názor opäť potvrdil slovami: „Dlhopisy nie sú v dnešnej dobe vhodné a dôchodcovia čelia bezútešnej budúcnosti.“

BlackRock, najväčší správca aktív na svete, odporúča svojim investorom, „aby nedávali svoje peniaze do dlhopisov“.

A R. Dalio rovnakým spôsobom tvrdí, že investovanie do dlhopisov „sa stalo hlúpym“.

Dalio predal zlato 

Je nepopierateľné, že R. Dalio a jeho tím v Bridgewater si uvedomili, že doba sa zmenila. 

Očakávajú vysokú infláciu a zároveň sa snažia chrániť svojich investorov najlepším možným spôsobom. Aj preto v uplynulom roku nakúpil zlato.

Napríklad ešte v januári 2020 v rozhovore pre CNBC R. Dalio povedal:

„Pre peniaze existujú dva spôsoby využitia, ako nástroj výmeny a udržiavateľ  hodnoty, a bitcoin nie je efektívny ani v jednom z nich.”

A dodal: „Centrálne banky budú nakupovať zlato. Dajte ruky preč od bitcoinu.”

Po roku však svoj názor úplne zmenil. Najskôr na začiatku tohto roka jeho tím výrazne znížil alokáciu zlatých ETF z viac ako 20 percent na 3,6 percenta. A teraz R. Dalio priznal, že vlastní bitcoiny.

Čo si teda investori z toho celého môžu odniesť?

Ešte pred niekoľkými mesiacmi bol R. Dalio prinajmenšom skeptický voči bitcoinom. Teraz upúšťa od dlhopisov a zlata a verí bitcoinu.

Prvé, čo musíme mať na pamäti je, že R. Dalio je jedným z najvplyvnejších investorov na planéte. Investori po celom svete majú tendenciu napodobňovať jeho kroky a kopírujú jeho alokáciu a stratégiu. 

Ďalším kľúčovým bodom je, že R. Dalio je veľkým fanúšikom indexových fondov ETF. Viac ako 80 percent akciového portfólia spoločnosti Bridgewater tvoria práve tieto investičné nástroje.

Je nevyhnutné si uvedomiť, že Americká komisia pre cenné papiere (SEC) má na stole desať žiadostí o schválenie bitcoinového ETF. A hoci regulátor posunul rozhodnutie o žiadosti spoločnosti VanEck na jún, je pravdepodobné, že bitcoinový ETF bude schválený ešte do konca tohto roka.

Je vysoko pravdepodobné, že Bridgewater bude jedným z prvých hedžových fondov, ktorý do svojho portfólia pridá bitcoinový ETF.

A nakoniec, ak zakladateľ najväčšieho hedžového fondu na svete vyhlásil, že je lepšie držať bitcoin ako vládne a korporátne dlhopisy, majte sa na pozore.

To nie je niečo, čo sa zvykne hovoriť na začiatku medvedieho trhu.

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora