Nie je ľahké byť svetovým hegemónom. Podporovať sankcie na ruskú ropu sa dá iba do určitej miery. Presne do tej, do akej ju vedia nahradiť najväčší producenti na svete.

Ak ale Biely dom narazí na nezáujem Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov navýšiť svoju produkciu, priestor sa zužuje. Ak sa zároveň nepodarí rehabilitovať produkčnú pozíciu Iránu a Venezuely, priestor na náhradu ruskej ropy sa takmer vymaže.

Washington narazil pri svojej ropnej diplomacii na stenu. Neostáva mu nič iné, ako začať u seba.

Voľby sa blížia

Situácia je čoraz naliehavejšia s tým, ako sa blížia midterm elections – novembrové voľby do Kongresu, kde demokrati s najväčšou pravdepodobnosťou stratia svoju tesnú väčšinu. Rekordná cena benzínu v Spojených štátoch bolí, najmä politicky.

A tak nie je prekvapením, že Bidenova administratíva je blízko rozpusteniu historicky najvyššej časti ropných rezerv krajiny. Na najbližší pol rok bude platiť, že deň čo deň na trh príde milión barelov novej ropy z mohutných, takmer 600-miliónových, amerických zásob.

Aspoň takto Joe Biden podporí tlak na zníženie cien benzínu ešte pred voľbami.

Milión barelov denne je dosť, ale aj málo. Je to zhruba stotina globálnej produkcie a desatina ruskej produkcie. Ruský export do Európy to určite nenahradí, a iba čiastočne zníži tlak na ďalší rast cien ropy.

Skeptici tvrdia, že to je príliš málo, a už o pol roka môže byť situácia ešte horšia. Avšak okrem politického benefitu má rozpustenie ropných rezerv aj potenciálne pozitívny praktický dosah. Pomocou neho môže Washington riadiť cenu ropy.

Každý hedžový fond, špekulujúci na pohybe aktíva, si zakladá na stratégii nakúpiť nízko a predať vysoko. Túto stratégiu si zjavne osvojuje aj Bidenova administratíva. Nie je však bez rizika.

Keď záporná cena bolí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa