Na informáciu, že 74-ročný americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania majú pozitívne potvrdený Covid-19, reagovali finančné trhy po celom svete. Situácia Trumpa však môže byť zdravotne vážnejšia, keďže patrí medzi rizikových pacientov.

Ruská vakcína Covid-19
Neprehliadnite

Aj keď prvú vakcínu ohlásilo Rusko, skutočný boj o najväčší biznisový prínos prebieha až teraz

Trhy reagovali na Trumpovo ochorenie poklesom

D. Trump je aktuálne hospitalizovaný a  a nemôže sa zúčastňovať na kampani pred novembrovými prezidentskými voľbami. Súčasný zdravotný stav sedemdesiatnika Trumpa môže mať podľa New York Times dopad aj na jeho kandidatúru. 

Prezident sa vo štvrtok v noci sa nechal otestovať krátko po tom, ako mala pozitívny test jedna z jeho najbližších poradkýň Hope Hicksová.

Súčasný stav môže pomôcť Trumpovmu protikandidátovi, demokratovi Joe Bidenovi, v jeho kritike Trumpa za príliš pomalé a neúčinné opatrenia proti pandémii. Trump dlho popieral vážnosť pandémie a presadzoval otváranie ekonomík štátov v USA v čase, keď počet prípadov v krajine prudko rástol.

Na Trumpov pozitívny test už počas týždňa citlivo reagovali kapitálové trhy. Americké akciové futures na ázijskom trhu po oznámení klesli o viac ako 1 percento. Index S&P 500 v Ázii stratil v priebehu skorého popoludnia vo štvrtok 1,21 percenta. Futures na technologický index Nasdaq klesol o 1,7 percenta a futures na FTSE si odpísali 1,02 percenta.

Snowflake
Neprehliadnite

Uvedenie firmy Snowflake na burzu lámalo rekordy. Hlad investorov je očividne vysoký

Ropu tlačí nadol nižší dopyt

Ropa išla rovnako cenovo dole. Futures v prípade severomorskej ropy Brent počas piatkového doobedia klesli o 3 percentá nižšie na 39,6 dolára za barel, americké futures WTI rovnako išlo dole o 3 percentá na 37,5 dolára za barel.

Ropa pritom bola pod tlakom už vo štvrtok, keďže rastúce čísla v 2. vlne pandémie môžu mať, logicky, dopad na nižší dopyt po komodite.

Aerolinky sú pre koronu aj napriek masívnej štátnej pomoci na tom stále zle
Neprehliadnite

Aerolinky sú pre koronu aj napriek masívnej štátnej pomoci na tom stále zle

Víťazom dňa je americký dolár

Trumpov pozitívny test na COVID-19 ovplyvnil aj ďalšie trhy na opačnej strane zemegule. Austrálsky index S&P/ASX 200 klesol o 0,98 percenta, pretože pokles cien ropy a medi ovplyvnil sektor zdrojov krajiny.

Najširší index ázijsko-tichomorských akcií MSCI mimo Japonska klesol o 0,27 percenta. Japonský index Nikkei 225 vymazal všetky zisky a klesol o 0,69 percenta, keď sa obnovilo obchodovanie na tokijskej burze po vôbec najhoršom výpadku tretieho najväčšieho akciového trhu sveta.

Zo zlých správ na trhu profitoval len americký dolár, ktorí posilnil voči britskej libre, austrálskemu a novozélandskému doláru v dôsledku averzie voči vzniknutému riziku. Po otvorení amerického trhu v piatok logicky prišiel takisto pokles. Či bude negatívny trend pokračovať aj budúci týždeň, bude závisieť nielen od vývoja ochorenia u Trumpa, ale najmä od ďalších správ z ekonomiky.

Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a rok pracovala pre značku xPartners so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Topforex.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora