Zatiaľ čo sa Donald Trump predčasne prehlasoval za víťaza a zosilňoval konšpirácie o manipulácii sčítavania hlasov, Biden potichu potvrdil, že mu fandí jasná väčšina Američanov. Získal celkovo 75 miliónov voličských hlasov, čo je najviac v histórii. Aj keď si na potvrdenie zisku väčšiny voliteľov musel počkať dlhšie, cez víkend už aj konzervatívne médiá uznali jeho víťazstvo nad D. Trumpom.

Trhy v Európe sa výsledku potešili

Ohlásenie Bidenovho víťazstva prinieslo na európske kapitálové trhy vlnu pozitívneho sentimentu. Ten sa prejavil plošným rastom indexov. Trhy si vydýchli, keďže Trumpovo víťazstvo by takmer naisto zintenzívnilo snahu o nové colné bariéry.

Kontrast v komunikácii novozvoleného prezidenta a D. Trumpa je priepastný. Rôzne scestné vyjadrenia a klamstvá vystriedal Bidenov zjednocujúci prejav. „Práca, ktorá je pred nami, bude ťažká, ale sľubujem vám toto: budem prezidentom všetkých Američanov - či ste za mňa hlasovali alebo nie. Nesklamem vieru, ktorú ste do mňa vložili," vyjadril sa na svojom profile na Twitteri.

Amerika po napätom období plnom Trumpových výstupov a vyhrážok oponentom na domácej scéne aj v zahraničí bude mať opäť prezidenta, ktorý sa snaží spájať. Obvinenia z manipulácie výsledkov zo strany Trumpa vyznievajú v tejto konštelácii až groteskne.

SAP
Neprehliadnite

Akcie softvérového giganta SAP sa prepadli o štvrtinu hodnoty

Od Trumpovho tlaku závisí, ako sa situácia na trhoch vyvinie

Aj keď J. Biden získal viac ako 270 potrebných hlasov voliteľov, jeho výhru ešte musí potvrdiť Zbor voliteľov 14. decembra. D. Trump však odmieta prijať svoju prehru a vyjadril sa, že jeho zástupcovia od pondelka budú pracovať na napadnutí výsledkov.

D. Trump povedal, jeho cieľom je „zaručiť, aby boli dodržané všetky volebné postupy a do kresla naozaj zasadol právoplatný víťaz.“ Odchádzajúceho neopúšťajú tradiční priaznivci z Ruska. Ruský ekonóm Michail Chazin sa pre televíznu stanicu Rusko 24 vyjadril, že podľa neho bolo počas volieb porušených množstvo pravidiel a v dôsledku toho predpokladá, že nakoniec do prezidentského kresla predsa len zasadne D. Trump.

Tieto a podobné vyjadrenia by spolu s Trumpovými právnymi krokmi mohli v najbližších dňoch negatívne vplývať na vývoj situácie na trhoch. Naopak, od okamihu, keď súdy finálne zamietnu všetky žaloby, mohla by sa pozitívna rastová vlna rastu na kapitálových trhoch ešte posilniť.

Virus Outbreak Czech Republic
Neprehliadnite

V cenách bývania panuje koronavírusový paradox. Kým ekonomika klesá, ceny bytov rekordne rastú

Kto bude mať väčšinu v Senáte?

K dokonalému obratu chýba ešte jeden krok – demokratická väčšina (a tým aj kontrola) v Senáte. Odpoveď na túto významnú otázku, ktorá zásadne ovplyvní osud Bidenových reforiem, sa pravdepodobne dozvieme až v januári.

Na trhoch logicky panuje obava z konštelácie, kedy by prezident Biden čelil republikánskemu Senátu. Tento stav by viedol k nižšiemu rastu výnosov dlhopisov. Naopak, ak by v Senáte získali prevahu demokrati, Biden by vedel ľahšie presadzovať svoje programové zámery. Na trhy by toto nastavenie vnieslo pozitívnu vlnu a pravdepodobne by prišiel vyšší rast výnosov dlhopisov.

Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a rok pracovala pre značku xPartners so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Topforex.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora