O Arce Capital sa bežne píše ako o česko-slovenskej finančnej skupine. Takže teoreticky si môže vyberať kde požiada o reštrukturalizáciu svojich obrovských dlhov. Lenže keď sa človek pozrie na jej podnikanie, zloženie vedenia je to skoro čisto slovenská firma, ktorá má aj aktivity v Česku.

Len na ilustráciu. Vo vedení je dnes Slovák Rastislav Velič. Najväčší akcionári sú tiež traja Slováci, ktorí aj bývajú na Slovensku. V minulosti tam figuroval aj Slovák Pavol Krúpa, ktorý podnika najmä v Česku. Výrobné podniky Arcy, jej sieť potravín aj sesterské firmy sídlia väčšinou na Slovensku. Jej hlavne sídlo bolo donedávna v Bratislave. Až na konci minulého roka si finančníci začali uvádzať ako hlavnú pražskú adresu. A napokon Arca Investments požiadala vlani o ochranu pred veriteľmi na Slovensku, nie v Česku.

Arca Capital žraloky
Neprehliadnite

Prečo nie je Arca Capital ako BMG Invest, ale istá podobnosť tam je

Veritelia a sídlo

Arca však tvrdí, že portfólio jej investícií aj majetok je najmä v Česku, kde sídli aj väčšina jej veriteľov. Ich počet je 1889, z nich vyše 80 percent sú nezabezpeční veritelia, ktorí nakúpili jej zmenky. Dlhopisy aj zmenky však Arca predávala vo veľkom aj na Slovensku. Právnické kancelárie na Slovensku zastupujú sa súdoch niekoľko tisíc drobných investorov, ktorí ich nakúpili. Na podnikanie jej tiež požičiavali najmä slovenské banky či skôr finančné domy so slovenským kapitálom.

Samozrejme určovať národnosť „medzinárodnej“ firmy je ošemetná vec, a to súdy ani nerobia. Vedia však zhodnotiť, kde je centrum hlavných záujmov firmy takzvané COMI a zatiaľ sa zhodujú, že to nie je v Česku.

Navyše, podľa konkurzných právnikov dôležité nie je len to, kde je sídlo spoločnosti, ale skúma sa aj to, či sa neprenieslo do iného členského štátu počas obdobia troch mesiacov predchádzajúcich podaniu žiadosti o začatie insolvenčného konania. Napokon zmena sídla firmy sa musí udiať v prospech veriteľov. A to by mohlo byť pre Arcu problém dokazovať. Veritelia zmenu navyše môžu napadnúť na súdoch.

Možno aj preto sa jej nedarí presvedčiť české súdy, aby jej povolili insolvenčné konanie u našich západných susedov. Arca sa chce proti rozhodnutiu pražského súdu odvolať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa