Ešte pred rokom bol čínsky technologický gigant Alibaba Group na najlepšej ceste dobehnúť, či dokonca predbehnúť najväčšieho technologického giganta sveta Amazon. Stačilo však kritické vyjadrenie zakladateľa firmy Jacka Ma na účet čínskej vlády a ani fakt, že bol najznámejší čínsky podnikateľ, mu nepomohol. Jacka Ma sa vytratil na čas z očí verejnosti, jeho Ant Group musela pozastaviť primárny úpis akcií na burze a spustilo sa čínske vyšetrovanie, ktoré firme dokázalo dlhodobé porušovanie protimonopolných zákonov. Výsledok? Akcie Alibaby na americkej burze klesli o takmer 30 percent.

Alibaba sa podriadila, stiahne sa z niektorých biznisov

Po takmer pol roku je vyšetrovanie na konci s rekordnou pokutou a záväzkom celkovo tridsiatich technologických spoločností dodržiavať čínske protimonopolné zákony. Čína si od Alibaba Group vynútila prísľub, že nebude „torpédovať“ spravodlivú hospodársku súťaž v žiadnej z oblastí, v ktorej podniká. Konkrétne, Ant Group sa zaviazal opustiť časť zo svojich najinovatívnejších a najvýnosnejších biznisov a podriadi sa dohľadu čínskej centrálnej banky. Na čínskom trhu dlhodobo dominantná mobilná platobná aplikácia Alipay zase musí upustiť od nekalých praktík a zlepšiť správu a riadenie spoločnosti. Výsledkom by mal byť zdravý konkurenčný trh.

Hospodárenie Alibaby sa musí vysporiadať s vôbec najvyššou pokutou vo výške 2,78 miliardy dolárov za zneužitie dominantného postavenia na trhu. Čínski regulátori dokázali skupine, že nútila predajcov k exkluzívnym obchodom s touto platformou.

Hospodárstvo Číny sa môže rekordne posilniť

Čínska ekonomika sa teší pozitívnym vyhliadkam. Posledný ekonomický výhľad Medzinárodného menového fondu (MMF) hovorí o náraste očakávaného rastu čínskeho HDP v tomto roku na 8,4 percenta, čo by bolo 10-ročné maximum. Tento odhad podporil dôveru investorov aj v čínske akcie.

Zaujímavé je porovnanie trendu vývoja kapitalizácie rastových akcií firiem s dlhodobým exponenciálnym trendom. Ako ukazuje graf, od roku 2016 pri akciách Alibaby existuje pozitívna korelácia zmieneného pomeru, ktorý sa aj napriek rôznym externým a interným faktorom pohybuje medzi štandardnými odchýlkami (sivé prerušované čiary). Aktuálne sa ukazovateľ nachádza na dolnej hranici štandardnej odchýlky. Už len nárast k priemeru tohto pásma by znamenal nárast hodnoty akcií Alibaby o približne 25 percent.

Alibaba
Zdroj: VisualizedAnalytics.com
Alibaba

 

Výhľad sľubuje zásadný rast

Trojmiliardová pokuta je bezpochyby pre Alibabu ekonomickou záťažou. Na druhej strane ide len o jednorazový výdavok, ktorý z dlhodobého pohľadu nijako neovplyvní fungovanie celej skupiny. Na celú pokutu sa dá hľadieť aj ako na daň za líderské postavenie na trhu či dokonca ako potvrdenie unikátnosti firmy a jej produktov. Tým, že Alibaba sa podriadila čínskemu regulátorovi, môže opäť profitovať z očakávaného prudkého hospodárskeho rastu krajiny. Pre Alibabu to môže znamenať návrat na vydláždenú rastovú cestu s minimálne 25-percentným potenciálom v krátkodobom horizonte.

Lukáš Baloga

Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora