Kým Igor Matovič nepodá demisiu, strana SaS nebude pokračovať v rokovaniach o rekonštrukcii vlády. Premiérovi sa však podávať demisiu akosi nechce. Vyzerá to, že v OĽaNO už čím ďalej tým viac počítajú s variantom trojkoalície, čo naznačujú aj tvrdé verejné odkazy, ktoré si obe strany navzájom posielajú.

Trojkoalícia je stále len hypotetický scenár, ale keďže jeho pravdepodobnosť rastie, môžeme uvažovať nad tým, aké by na ňu čakali v nasledujúcich rokoch nástrahy.

I. Matovič by sa pravdepodobne stal podpredsedom vlády, pretože je to požiadavka OĽaNO a nikto okrem SaS proti nej zatiaľ neprotestuje. Ostal by teda hráčom s rozhodujúcim slovom nielen na koaličných radách, ale aj vo vláde. Navyše jeho nový úrad na boj s korupciou, o ktorom sa hovorí, by zrejme sídlil na Úrade vlády, takže I. Matovič by to mal na pár krokov k premiérovi.

Od Eduarda Hegera sa očakáva, že bude kultivovanejším premiérom, no zrejme sa mu nepodarí oslobodiť sa od vplyvu svojho predchodcu. To však neznamená, že musí byť automaticky jeho bábkou, ale záležať bude skôr na predsedovi OĽaNO, koľko priestoru novému premiérovi ponechá.

Poslanecké platformy naberú na sile

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa