Predvolebné video Milana Uhríka z bruselských ulíc patrí dnes už medzi legendárne. Zábery nič netušiacich nakupujúcich moslimov či iných etník vtedy vďaka virálnemu šíreniu a aj masívnemu sponzoringu videlo takmer 2 milióny ľudí a dostalo poslanca ĽSNS do europarlamentu. Dnes už podobné xenofóbne posolstvá Milan Uhrík úspešne šíri z lavíc europarlamentu.

Keďže europoslanci sú od nás ďaleko a dianie v európskom parlamente nie je na titulkách slovenských médií, ušla táto téma aj pozornosti Katedry Komunikácie. V novej analýze sme sa teda pozreli na to, ako sa našim vyslancom v Štrasburgu darí na Facebooku a aké čísla ich profily dosahujú.

Neprekvapujúco, každý zo slovenských europoslancov má vlastnú Facebookovú stránku. Dokonca sú všetky aktuálne a pribúdajú na nich pravidelne nové príspevky. To, ako sú jednotlivé stránky úspešné, je však už veľmi rozdielne.

Ak sa pozrieme na čísla interakcií na príspevkoch, teda koľko dosahujú likes, komentárov a iných reakcií,  čísla vyzerajú alarmujúco. Kým druhá najúspešnejšia Lucia Nicholsonová ich mala od začiatku tohto roka 461-tisíc, a tretí Michal Šimečka 440-tisíc, prvý v poradí má pred nimi obrovský náskok. Milan Uhrík z ĽSNS v tomto roku nazbieral cez 2,2 milióna interakcií.

Interakcie FB europoslancov
Zdroj: Katedra komunikácie
Interakcie FB europoslancov

Jeho prevaha oproti ostatným je brutálna, sám nazbieral takmer toľko likes či zdieľaní ako všetci ostatní europoslanci spolu (2,4 milióna)! Keďže vplyv na interakcie má aj ich platený dosah, pozreli sme sa na to, koľko minuli jednotliví poslanci na Facebookovú reklamu.

Rozpočet europoslancov
Zdroj: Katedra komunikácie
Rozpočet europoslancov

Z nich je síce najväčším spenderom práve Uhrík, od marca 2019 minul cez 15-tisíc eur, ale nie nejako výrazne. Takmer rovnakú sumu minul aj Vladimír Bilčík alebo Martin Hojsík, cez 10-tisíc eur minulo na Facebooku celkovo 5 europoslancov. Pravidelne si teda reklamu platí viacero z nich a napriek tomu nedosahujú porovnateľné výsledky.

Neprekvapujúco, Milan Uhrík je na tom najlepšie aj podľa počtu fanúšikov, má ich cez 65-tisíc. Za ním je tesne veteránka štrasburských lavíc, Monika Beňová, ktorá má 62-tisíc fans a Peter Pollák, ktorý nedávno prekročil hranicu 40-tisíc fans.

Fanúšikovia europoslancov
Zdroj: Katedra komunikácie
Fanúšikovia europoslancov

Prečo je takýto dominantný úspech Uhríka problém? Lebo správy a novinky z Európskeho parlamentu sa dostávajú veľkej časti verejnosti z extrémistického a xenofóbneho profilu poslanca ĽSNS. Aj keď veľkú časť interakcií získava na príspevkoch z domácej politiky, pre vnímanie Európskej únie na Slovensku to môže byť z dlhodobého pohľadu slušný problém.

Gabriel Tóth
Je absolventom politológie na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Na rovnakej katedre získal aj doktorát (PhD.) z politickej komunikácie so špecializáciou na online a sociálne siete. Dodnes na fakulte učí a je externým členom katedry politológie. V Public Relations začínal v Allianz – Slovenskej poisťovni, neskôr bol hovorcom spoločnosti Penta Investments.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora