V utorok nadránom uplynú presne tri mesiace od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Napriek veľkému napätiu a rozsiahlym ruským cvičeniam pri ukrajinských hraniciach vo februári očakával veľký útok len málokto, prekvapil aj Ukrajincov.

Masívny útok po zemi, vo vzduchu aj z mora narazil na tvrdý ukrajinský odpor. Moskva sa napokon stiahla zo severu a severovýchodu Ukrajiny, koncom marca vzdala tiež obliehanie Kyjeva.

Pripravovali sa na krátku vojnu

Rusi 22. apríla sami vyhlásili, že spúšťajú „druhú fázu“ vojny. Pozornosť a palebnú silu presunuli na Donbas, kde pokračujú tvrdé boje a zomieranie civilistov. Podľa izraelského vojenského experta Davida Gendelmana sa tým zmenila taktika ruskej armády, ktorá sa neúspešne pokúšala o rýchle víťazstvo.

„Ruská armáda si po čečenských vojnách dala za cieľ pripraviť sa na krátke vojny. Také ako v roku 2008 v Gruzínsku. Za päť dní bol koniec. Tu na Ukrajine sa to nepodarilo a vojna sa naťahuje. Vidíme, že výcvik, organizačná štruktúra a všetkých 168 práporných skupín bolo pripravených na krátku kampaň,“ cituje portál ceskenoviny.cz Gendelmana, ktorý poukazuje na klasické logistické problémy ruskej armády. Tie sa pri krátkych operáciách neukazujú.

Rusi reagujú skrytou mobilizáciou a sústredením síl na Donbase. Podľa analytika Roba Leeho však čas hrá napriek ekonomickým problémom v prospech Ukrajiny, ktorá dostáva čoraz výraznejšiu vojenskú pomoc zo zahraničia.

Mierové riešenie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa