Hodnota nemeckej softvérovej spoločnosti SAP sa počas uplynulého týždňa prudko prepadla. Stačilo pár hodín v úvode obchodovania a jej akcie klesli o 17 percent, čo spôsobilo pád trhovej kapitalizácie o 25 miliárd eur. Výpredaj zo strany investorov sa uskutočnil po zverejnení zhoršených hospodárskych výsledkov za tretí štvrťrok 2020.

Virus Outbreak Czech Republic
Neprehliadnite

V cenách bývania panuje koronavírusový paradox. Kým ekonomika klesá, ceny bytov rekordne rastú

Trhy sú nervózne, na výpredaj stačí malý impulz

SAP, ktorý dodáva podnikový softvér firmám po celom svete, okrem zhoršených čísiel za uplynulé tri mesiace oznámil aj horšiu predikciu výsledkov za celý rok 2020 – klesla z predpokladaných 8,7 na 8,5 miliardy eur. Výhľad tržieb sa znížil z 28,5 na 27,8 miliardy eur. Firma pre koronakrízu a nižší dopyt zákazníkov zároveň posunula odhad realizácie časti svojich strednodobých cieľov o 1-2 roky.

Aj keď výsledky nie sú dramatické, na trhoch panuje dostatočná nervozita na to, aby poslali valuáciu firmy prudko nadol. Presne to sa stalo SAP, keď si jej akcie za posledných 9 dní odpísali celkovo 24 percent. V priebehu niekoľkých dní sa tak trhová hodnota SAP znížila na 112,63 miliárd eur.

Akcie sa najskôr dostali až na úroveň okolo 90 eur za akciu, čo je hodnota, na ktorej sa nachádzali po prudkom poklese celého akciového trhu  v marci 2020, no uplynulý utorkový obchodný deň už uzavreli tesne pod hranicou 95 eur za akciu.

Vývoj hodnoty akcií spoločnosti SAP za posledný rok
Zdroj: Investing.com
Vývoj hodnoty akcií spoločnosti SAP za posledný rok

SAP zaostal za očakávaniami

Pozrime sa na čísla z tretieho kvartálu detailnejšie. Tržby SAP medziročne klesli o 4 percentá na 6,54 miliardy eur a prevádzkový zisk sa znížil o 1 percento na 2,07 miliardy eur. Prepad bol výraznejší ako odhad analytikov Bloombergu, ktorí očakávali pokles na 2,15 miliardy eur. Aj keď sa tržby za cloudové a softvérové služby znížili o 2 percentá na 5,54 miliardy eur, výnosy v cloudovom segmente medziročne vzrástli o 10 percent na 1,98 miliardy eur.

Ďalší vývoj akcií tohto softvérového giganta bude závisieť od rýchlosti zotavovania globálneho hospodárstva. Jeho výkony sú totiž do značnej miery závislé od nových nákupov komplexného softvéru a cloudových riešení, ktoré firmy v čase všeobecnej neistoty odsúvajú.

Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a rok pracovala pre značku xPartners so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Topforex.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora