Investorské pravidlo skupovania poklesov hovorí o tom, že každý pokles akciových indexov o 10 – 15 percent treba využiť na dokúpenie akcií. Žiaden investor nemá krištáľovú guľu, a preto nevie, kedy sa pokles zastaví a akcie začnú opäť rásť. Pokusy o „chytanie dna“ sa často skončia neúspechom a premárnenou príležitosťou. Preto nemá zmysel pokúšať sa o časovanie trhu.

Skupovanie poklesu a priemerovanie ceny

O to väčší význam má pravidlo skupovania poklesu a priemerovania ceny. Ak indexy poklesnú o 10 – 15 percent, je vhodná príležitosť na ich dokúpenie. Bez ohľadu na vývoj ekonomiky a negatívne správy prichádzajúce z médií. Ak sa pokles nezastaví a akcie pôjdu nadol, je vhodné dokúpiť o ďalších 10 – 15 percent. Preto si investičný kapitál treba adekvátne rozdeliť.

Dobré je mať „muníciu“ a počítať s možnosťou, že by akciové trhy poklesli o 50 – 60 percent. Videli sme to v roku 2000 aj v roku 2008 – 2009, preto to nemožno na sto percent vylúčiť. Krízy sa cyklicky opakujú a z času na čas sa vyskytnú ekonomické problémy, ktoré zatlačia akciové trhy nadol. Niekedy viac, inokedy menej. Tento pokles však treba vnímať ako príležitosť na dlhodobú investíciu.

Vývoj indexu SP500 v roku 2020 a veľkosť poklesov
Zdroj: Bloomberg
Vývoj indexu SP500 v roku 2020 a veľkosť poklesov

Prečo akcie klesajú?

Dôvodov súčasného poklesu je viacero. Prvým je, že akciové trhy v posledných mesiacoch dostali niekoľko pozitívnych impulzov na rast. Najskôr to bol záchranný balíček zo strany americkej centrálnej banky, ktorá masívne nakupovala aktíva, a tým dostávala peniaze do ekonomiky.

Na strane druhej išlo o stimuly od vlád, ktoré mali pomáhať preklenúť koronakrízu. Teraz sa ukazuje, že boli účinným liekom na rozbehnutie ekonomiky. Zlepšil sa ekonomický výhľad v EÚ aj v USA. Zároveň to ale znamená, že firmy a ekonomiky už nemôžu očakávať navyšovanie stimulov.

Washington
Neprehliadnite

Americká ekonomika sa zotavuje, aj napriek koronavírusu

Ďalším faktorom je, že akcie v posledných piatich mesiacoch vzrástli o neuveriteľných 60 percent (S&P 500). Takýto prudký nárast nekorešpondoval s obnovou ekonomiky a akcie výrazne predbiehali jej postupné zotavovanie. Za taký krátky čas sú to nadštandardné výnosy.

Ukazuje sa, že akciový trh sa dostáva do rovnováhy s reálnou ekonomikou. Fundamentálne ukazovatele naznačovali, že akcie sú relatívne drahé vo vzťahu k zotavovaniu ekonomiky. Inak povedané, akcie rástli príliš rýchlo.

Ďalším faktorom pre ich pokles je zhoršujúca sa epidemiologická situácia v čase príchodu chrípkovej sezóny, čo vytvára nové obavy. V neposlednom rade sú tu blížiace sa novembrové americké voľby, ktoré na trhu vytvárajú miernu neistotu. Na pokles akcií je, každopádne, viac dôvodov než na rast, čo tlačí na pokles ich cien.

Dominik Hapl
Analytik v spoločnosti Across Private Investments. Zaoberá sa portfólio manažmentom, analyzovaním vývoja finančných trhov a obchodovaním na kapitálovom trhu. Pravidelne publikuje komentáre na aktuálne témy.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora