Akcie antivírusovej firmy Avast narástli o zhruba 3,2 percenta, ako na pražskej, tak na londýnskej burze. Trh tak pozitívne prijíma informáciu o jej prevzatí americkou softvérovou spoločnosťou NortonLifeLock.

Transakcia predstavuje historicky najväčšiu akvizíciu pôvodom českej firmy. Hodnota transakcie presahuje v prepočte 7,3 miliardy eur.

Akvizícia by mala spoločnosti NortonLifeLock zásadným spôsobom pomôcť zrýchliť medziročný rast globálnych tržieb na viac ako desať percent.

Akcionári Avast v rámci transakcie získajú akcie spoločnosti NortonLifeLock a hotovosť. Majú pritom na výber z dvoch možností, ako tieto dva druhy kompenzácie nakombinovať.

KK2 Barcelona - Lionel Messi z FC Barcelony v zápase 5. kola španielskej La Ligy FC Barcelona - FC Sevilla 4. októbra 2020 v Barcelone.
Barcelona's Lionel Messi waits for the ball during the Spanish La Liga soccer match between FC Barcelona and Sevilla FC at the Camp Nou stadium in Barcelona, Spain, Sunday, Oct. 4, 2020. (AP Photo/Joan Monfort)
Neprehliadnite

Prečo hodila Barcelona Messiho cez palubu: Je za tým biznis väčší ako on

Medzi najväčšie akvizície poslednej doby, s ktorými sa potýkali pôvodom české firmy, patria prevzatia Plzeňského Prazdroja japonskou pivovarníckou skupinou Asahi. Japonci si ho však zadovážili v rámci balíkov piatich východoeurópskych pivovarov. V roku 2016 sa pritom dohodli na cene presahujúcej podľa vtedajšieho kurzu 7,7 miliardy eur za celý tento balík. Samotný Prazdroj by tak vyšiel lacnejšie ako teraz Avast.

Najväčšou transakciou vlaňajška bolo dokončenie prevzatia mediálnej skupiny CME skupinou PPF za 1,8 miliardy eur.

Lukáš Kovanda

Hlavný ekonóm Trinity Bank, člen Národnej ekonomickej rady vlády Českej republiky. Pôsobí aj ako seniorný socio-ekonomický analytik Rozvojového programu OSN. Je spoluzakladateľom Inštitútu ekonomického vzdelávania a popularizátorom kryptomien.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora