Rok 2022 je zatiaľ pre investorov jedna veľká výzva. Na finančných trhoch investorov trápi vysoká inflácia, stúpajúce úrokové sadzby, obmedzenia dodávateľského reťazca, covidové lockdowny a v neposlednom rade otázniky vyplývajúce z vojny na Ukrajine. Tematické investičné koše Saxo Bank sú toho dôkazom. Len dva z nich vykazujú v roku 2022 dvojciferné výnosy a v miernom pluse je aj cestovný ruch. „Pre akciové trhy to je zatiaľ ťažký rok. Pri všetkom, s čím sa investori pasujú, je takmer neuveriteľné, že trhy neklesli oveľa hlbšie,“ hovorí Peter Garnry, investičný stratég Saxo Bank.

Tými dvoma spomínanými výkonnými košmi sú komodity a obranný priemysel. Komodity si doteraz pripísali 33% a obrana takmer 22%. „Desivá situácia na Ukrajine katapultovala akcie zbrojárskych firiem medzi najdôležitejšie, keďže ešte aj krajiny, ktoré dlho odolávali, vrátane Nemecka v najbližších rokoch radikálne zvýšia svoje vojenské výdavky,“ hovorí Garnry. Dodáva, že vojna posilnila býčí beh aj v komoditách, ktorým dominuje ropa a plyn. Cieľom Európskej únie je stať sa nezávislou od ruských energetických zdrojov. Stále stúpa aj riziko svetovej potravinovej krízy, čo znamená, že stúpli aj ceny potravinových komodít.

Komodity
Zdroj: Saxo Bank
Komodity

Najviac sa v v komoditnom koši Saxo bank darí americkej ťažobnej spoločnosti The Mosaic Company a americkej ropnej spoločnosť, patriacej do veľkej štvorky, Exxon Mobil. V rámci obrany vedie nemecký výrobca zbraní Rheinmetall AG. Dobre si počínali aj francúzsky výrobca elektrických obranných systémov Thales, francúzsky Dassault Aviation a švédska obranná spoločnosť a bývalý výrobca automobilov Saab.

Peter Garnry zo Saxo bank verí, že vojna na Ukrajine bude mať aj naďalej významný vplyv na výkonnosti akciových titulov a košov. „Popri všetkom, čo sa deje vo svete, sú komodity pripravené na hrať naďalej mimoriadne dôležitú rolu pre investorov v novom inflačnom režime. To isté platí pre akcie obrany,“ hovorí.

Vojna by tiež mohla pomôcť firmám kybernetickej bezpečnosti, ktoré by mohli v rebríčku stúpnuť. „Vidíme, že online priestor zohráva v tejto vojne významnú úlohu. Oprávnene sa teda domnievame, že jednotlivci, firmy aj štáty posilnia v najbližších mesiacoch a rokoch svoju online bezpečnosť,“ uvádza odborník Saxo bank.

Blízka budúcnosť však nebude pre akcie jednoduchá. „Môžeme očakávať významné preceňovanie akcií. Komodity sú aktívom, ktoré pravdepodobne prinesie najväčšie zisky a to aj v prípade, že sa situácia na Ukrajine, vyrieši,“ preto odporúča doplniť investičné portfólio práve o tieto tituly.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora