Na taliansko-slovenskom biznisovom fóre v Ríme to uviedol štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec, podľa ktorého je preto dôležité zintenzívniť vzťahy v rámci EÚ. Upozornil, že mnohé firmy dodávali alebo odoberali komodity z Ukrajiny, Bieloruska či Ruska a teraz musia svoj biznisový model prispôsobiť novej situácii.

„Logistika sa predraží tak, že do budúcnosti bude pre firmy výhodnejšie hľadať miestne riešenia, čiže čo najbližšie miestnemu trhu, na ktorom pôsobia,“ myslí si J. Oravec. Podnikateľské fórum v Ríme otvorila prezidentka Zuzana Čaputová. Podľa nej môže krízová situácia vyvolaná vojnou na Ukrajine vytvoriť priestor na dôsledné využitie obnoviteľných zdrojov energie a energetickú efektivitu, napríklad v oblasti obnovy budov.

„Musíme diverzifikovať zdroje. To je výzva, ktorej teraz čelí celá EÚ, pokiaľ ide o závislosť napríklad od ruského plynu,“ vyhlásila Z. Čaputová. Medzi firmami v EÚ sa podľa nej črtá spolupráca napríklad v oblasti batériových úložísk a v iných témach, ktoré súvisia so zelenou ekonomikou.

V súvislosti so zámerom Talianska dovážať viac plynu z Afriky J. Oravec pripomenul, že jeho doprava k nám by bola možná, no treba brať do úvahy kapacity a záujmy ďalších krajín.

„Môžeme síce povedať, že doprava je možná, akurát bude vybukovaná inými krajinami,“ konštatoval a zdôraznil potrebu aktívneho prístupu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa