O tom, že v Bratislave sú najdrahšie nehnuteľnosti na Slovensku, niet pochýb. Otázkou však je ich dostupnosť vzhľadom na stále rastúce ceny. Tie sa prejavili aj v druhom štvrťroku a dlhodobo predbiehajú rast miezd. A tak vzniká otázka, aké vysoké sú ceny nehnuteľností vzhľadom na mzdy?

Bežne sa ich hodnota porovnáva s príjmom domácností. Tieto dáta však nie sú za ostatné dva roky k dispozícii, a tak má väčší zmysel pozrieť sa na porovnanie s priemernými čistými mzdami. Na Slovensku je iba jeden kraj, kde je priemerná čistá mzda presiahla tisíc eur. V Bratislavskom kraji v prvom kvartáli dosiahla čistá mzda hodnotu 1 156 eur.

Ceny nehnuteľností na Slovensku rástli aj v druhom kvartáli. Priemerná cena štvorcového metra v Bratislavskom kraji dosiahla 3 403 eur. Naopak, najnižšia cena je v Nitrianskom kraji.

Keďže priemerný byt na Slovensku má plochu 70 štvorcových metrov, priemerná cena za byt v Bratislavskom kraji tak stojí 238-tisíc eur. Koľko bude Bratislavčan s priemerným platom pracovať, kým si dokáže kúpiť priemerný byt?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa