Svet automotivu vlani prekvapilo jeho krátke pôsobenie v luxusnej značke Rolls-Royce, odkiaľ odišiel ani nie po pol roku. Dlhšie sa špekulovalo o jeho novom pôsobisku a viaceré médiá naznačovali, že sa pustí do vlastného biznisu. Pre úspešného Slováka Jozefa Kabaňa je však rok pandémie aj rokom životných zmien a zároveň návratu k svojim koreňom. Od júla je totiž novým šéfom dizajnu pre Volkswagen, v ktorom pôsobil aj na začiatku svojej kariéry.

Naspäť vo Volkswagene. Ako sa vám darí?

Volkswagen je pre mňa ako návrat domov. Je to miesto, kde som vykročil na svoju cestu v automobilovej brandži. Pre mňa bolo a stále je jedinečné, že zažívam s touto značkou dve rôzne epochy. Kedysi ako dvadsaťročný a dnes znovu.

V rozhovore sa dočítate
  • Prečo Jozef Kabaň narýchlo odišiel z Rolls Royce
  • Čomu sa venuje vo Volkswagene
  • Aký tím na novej pozícii manažuje
  • Prečo verí elektromobilite
  • Aké novinky možno očakávať v blízkej dobe

Vraciate sa v čase veľkých zmien, najmä smerom k elektromobilite. Ako to vnímate?

Rovnako ako mnoho iných, aj mňa Volkswagen ohromil tým, ako rýchlo sa dokázal pretvoriť a prispôsobiť novému trendu v elektrickej mobilite. Môžem byť len šťastný, že som súčasťou tejto zmeny a môžem sa na tom osobne podieľať.

Vy osobne veríte trendu elektromobility?

Elektromobilitu nevnímam ako trend. V prvom rade chceme uviesť mobilitu do novej éry, a to v súlade so životným prostredím a spoločnosťou. Tento postoj k téme udržateľnosti nachádzam nielen v elektromobilite, ale napríklad aj v oblasti materiálov, ktoré po novom pre naše návrhy a prácu využívame.

WA 15 archív Wolfsburg - Na archívnej snímke z 19. marca 2020 logo nemeckej automobilky Volkswagen sa nachádza na sídle firmy vo Wolfsburgu. Nemecký automobilový koncern Volkswagen (VW) predstaví v nadchádzajúcich dňoch svoje plány na obnovenie výroby v Nemecku. Koncern dočasne zatvoril niektoré závody pre obmedzenia spojené s pandémiou nového koronavírusu.Odstávka nemeckých závodov spoločnosti Volkswagen je zatiaľ naplánovaná do 19. apríla. FOTO TASR/AP


ARCHIV - 19.03.2020, Niedersachsen, Wol
Neprehliadnite

Cieľ Volkswagenu na ďalšie roky? Postaviť do ringu konkurenta Tesle

Takže vám elektromobilita dáva priestor začať s novými, netradičnými prvkami?

Iste. Nezáleží iba na tom, aký je pohon. Pre mňa ide o hľadanie nových možností v dizajne, nových proporcií či materiálov. To všetko má za následok množstvo zmien, ktoré robíme.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa