Model elektrického stredne veľkého päťmiestneho SUV s názvom bZ4X predstavila japonská automobilka verejnosti už dávnejšie. Teraz sa priblížil jeho príchod na trh, pričom by výroba mala začať v Japonsku 12. mája 2022.

V decembri minulého roka oznámila Toyota svoj strategický zámer celosvetovo zvýšiť predaj elektrických vozidiel na tri a pol milióna kusov ročne, a to do roku 2030. Doterajší predaj elektromobilov vrátane hybridov v rámci značky dosiahol úroveň 20 miliónov predaných kusov. Model bZ4X by mal byť prvým míľnikom na ceste k cieľu v podobe zvýšeného objemu výroby.

Na Slovensku bol predpredaj modelu už spustený, cenu sú známe a príchod prvých vozidiel je naplánovaný na letné mesiace.

Unikátna batéria

Toyota čerpá z viac než 25-ročných skúseností s batériovými technológiami pre elektrifikované vozidlá. Dojazd bZ4X má byť na úrovni 500 kilometrov na jedno úplné nabitie batérie, čo je viac, ako pôvodne deklarované maximum 450 kilometrov. Výrobca sa pýši nabitím na 80 percent kapacity za 23 minút a kontrolou teploty v každom článku zvlášť. Predíde sa tak prehrievaniu a zvýši sa potenciálna životnosť.

Práve tá je na akumulátore modelu bZ4X asi najzaujímavejšia. Toyota na ňu podľa predpredajného cenníka poskytuje záruku osem rokov pri nájazde do 160-tisíc kilometrov. Ide o lítium-iónovú trakčnú batériu, ktorá by aj po takomto čase prevádzky mala mať 70 percent kapacity.

V príprave je tiež program EV Health Check, v rámci ktorého bude záruka predĺžená na desať rokov, nájazd milión kilometrov a kapacita by nemala poklesnúť pod 90 percent.  

Chce to len pravidelné kontroly

Aby výrobca dokázal takúto životnosť zaručiť, podmienkou bude platená každoročná kontrola stavu batérie v autorizovanom servisnom stredisku v rámci programu rozšírenej záruky. Program EV Health Check bude dostupný aj na Slovensku, no zatiaľ nie je známy dátum jeho štartu.

Model bZ4X má niekoľko variantov výbav a najlacnejší začína na cene 47 990 eur. Najvyššia výbava so solárnou strechou stojí 62 990 eur a výkonové varianty sú dva – 150 kW (zrýchlenie za 7,5 s) a 160 kW (zrýchlenie za 6,9 s). Dojazd 436 až 500 km platí pri nižšom výkone motora, výkonnejšia a o čosi ťažšia verzia najazdí medzi 411 a 458 km.

Mercedes-Benz Vision EQXX.
Neprehliadnite

Mercedes má elektrické auto s rekordným dojazdom vyše 1 000 kilometrov