Elon Musk, zakladateľ automobilky Tesla, už v lete vyjadril zámer prísť na budúci rok so značkou Tesla na indický trh. Otázne však je, akou formou to bude. Momentálne najbohatší človek na svete by totiž chcel najskôr monitorovať záujem o jeho vozidlá pri dovoze.

Extrémne drahý dovoz je veľká brzda

Tesla Model 3 je momentálne celosvetovo mimoriadne žiadaný, keďže sa môže pochváliť cenovkou prístupnejšou širšej verejnosti, než ostatné modely značky. V roku 2016 sa v Indii spustili predobjednávky, no tí, čo si auto objednali už vtedy, aj po piatich rokoch stále čakajú.

Indické ministerstvo cestnej a diaľničnej dopravy udelilo súhlas na predaj štyroch modelov značky Tesla až na začiatku roka 2021. Automobilka zverejnila svoj oficiálny plán pre krajinu. V Bombaji otvorila predajňu, kancelárie má mať  aj v Bengalúri a už sa nachádza v procese najímania zamestnancov.

Tesla Model S, 3, X, Y. Označenia modelov nie sú náhodné, takto usporiadané tvoria slovo.
Zdroj: tesla.com
Tesla Model S, 3, X, Y. Označenia modelov nie sú náhodné, takto usporiadané tvoria slovo.

Aktuálne však extrémne vysoké dovozné clá spôsobujú patovú situáciu. Model 3, ktorý v Spojených štátoch začína s cenovkou približne 40-tisíc dolárov, musí byť v Indii predávaný za 80-tisíc dolárov, aby na ňom firma vôbec zarobila.

Elon Musk
Neprehliadnite

Tesla ignoruje výzvy americkej rady pre bezpečnosť dopravy na úpravy funkcie Autopilot

Vzťahy medzi Čínou a Indiou komplikujú situáciu

Indická vláda sa netají odporom k dovozu vozidiel značky Tesla z čínskej gigatovárne v Šanghaji. Minister cestnej a diaľničnej dopravy Nitin Gadkari varoval automobilku pred takýmto dovozom a E. Muskovi odporúča začať vyrábať lokálne.

„Mali by ste vyrábať elektrické autá v Indii a tiež ich z Indie vyvážať,“ zdôraznil v mediálnom rozhovore. Ak by vraj zakladateľ Tesly s touto podmienkou súhlasil, minister ho uisťuje, že dostane značnú vládnu podporu.

Tesla model 3
Neprehliadnite

E. Musk chce v roku 2023 predávať Teslu za 22-tisíc eur. Prečo sú elektrické autá také drahé?

E. Musk však situáciu stavia do opačnej polohy. Z potenciálnej stavby gigatovárne robí lákadlo pre tamojšiu vládu na oslobodenie od cla. V júli na Twitteri uviedol, že ak Tesla uspeje s dovážanými vozidlami, stavba továrne v Indii sa stane veľmi pravdepodobným scenárom.

Politici však nie sú jediná prekážka

K patovej situácii prispieva však aj niekoľko faktorov, ktoré hovoria v neprospech Indie ako ďalšej destinácie na stavbu gigatovárne Tesla. Napriek tomu, že ide o krajinu s 1,3 miliardy obyvateľov, ako trh pre automobily je relatívne malá a neatraktívna.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa