Robot Tesla Optimus má stáť menej ako auto

Elon Musk poskytol na konferencii TED trochu viac informácií o humanoidnom robotovi Optimus. Prvé vyprodukované kusy, ktoré by mali prísť na svet na konci roka 2023, by mali vykonávať za ľudí úlohy, ktoré sú nepríjemné, nebezpečné, nudné či repetitívne.

Tesla bot Optimus
Zdroj: Tesla

Šéf automobilky Tesla povedal, že „zaujímavý prototyp“ robota Optimus sa verejnosti predstaví už tento rok a projekt humanoidného robota by mal začať rásť do dvoch rokov. Od roku 2025 predpovedá miliardár rapídny medziročný rast užitočnosti Optimusa.

Pri debatách počas konferencie sa špekulovalo o tom, ako by sa mohol robot uplatniť nielen v pracovnej oblasti ako náhrada ľudských zamestnancov, ale tiež v domácnostiach ako sluha či kamarát. E. Musk sa prikláňal skôr k druhej možnosti a Optimus je v jeho očiach o čosi zábavnejší. Hovoril dokonca o tom, že by jedna z verzií mohla mať podobu mačacej ženy z komiksov.

Cenu robota presne nešpecifikoval, no zdôraznil, že bude nižšia ako cena auta. Kurátor konferencie Chris Anderson, ktorý sa s vizionárom rozprával, odhadol, že by to mohlo byť asi 25-tisíc dolárov (cca 23-tisíc eur).

Tesla Bot
Neprehliadnite

Elon Musk dáva prioritu vývoju robota pred autami. Akcie Tesly šli po jeho vyjadreniach dolu