Podľa zástupcov Moskvy ide o najväčší hromadne nasadený platobný systém založený na rozpoznávaní tvárí na svete. Nevyžaduje si využitie karty, hotovosti ani mobilného telefónu a dostal meno Face Pay.

Ako to funguje

Pri samotnom vstupe do metra teda netreba nič, okrem pohľadu do kamery. Pochopiteľne, že na to, aby to fungovalo je potrebná mobilná aplikácia. V tej si pasažier prepojí svoju platobnú kartu, kartu do metra a fotografiu.

Potom sa už iba pri vstupe cez turnikety pozrie do kamery, systém ho rozpozná a umožní mu pokračovať. Vedenie mesta predpokladá, že jednoduchý systém Face Pay by malo v priebehu najbližších troch rokov využívať asi 10 až 15 percent pasažierov na pravidelnej báze.

Moskovské metro
Zdroj: unsplash.com

Zdôrazňujú však, že ide o novú technológiu, ktorá je veľmi komplexná a bude potrebné ju ešte zdokonaľovať.

Bývalá dátová analytička spoločnosti Facebook Frances Haugenová v utorok americkému Kongresu povedala, že produkty Facebooku sú škodlivé pre deti a prispievajú k polarizácii spoločnosti v USA.
Neprehliadnite

Čo sa deje s Facebookom? Ide mu o peniaze a duševné zdravie ľudí je mu ľahostajné?

Bezpečnosť údajov budí obavy

V dnešnom svete, v ktorom majú osobné údaje obrovskú hodnotu, niet divu, že správa vyvolala rozpačité reakcie. Podľa Moskvy budú údaje zašifrované v dátových centrách a prístup k nim budú mať iba zamestnanci ministerstva vnútra.

Aktivisti však bijú na poplach. „Tento krok je nebezpečný a smeruje k zvyšovaniu kontroly Ruska nad jeho obyvateľstvom. O tom, ako aplikácia funguje v praxi, je potrebná úplná transparentnosť,“ uviedol Stanislav Šakirov, zakladateľ Roskomsvoboda, organizácie zameranej na ochranu digitálnych práv a slobody informácií.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa