Smart svetlomety v novej luxusnej limuzíne by sa už dali nazývať skôr smart projektory. Stále je ich primárnou úlohou osvetľovať cestu pred autom a jeho okolie.

Digital Light od Mercedesu ale milión LED diód v každom svetle používa aj na zobrazovanie rôznych upozornení a informácií. Namiesto projekčného plátna využíva vozovku.

Mercedes nasadí namiesto svetlometov smart projektory

Zdroj: Mercedes

Digital Light je flexibilná a plne nastaviteľná technológia, ktorá využíva takzvané HUD displeje, teda obrazovky implementované do predných skiel áut.

Využité sú všetky senzory auta, vďaka ktorým šofér na ceste vidí napríklad zvýraznenú reálnu šírku auta. Vie tak lepšie posúdiť, či sa do zúženého miesta vojde.

Nové smart svetlá pracujú s informáciami o stave vozovky a môžu zobraziť upozornenie na námrazu. Dokážu tiež vysvietiť presnú vzdialenosť od najbližšieho auta, rýchlostné obmedzenia, informácie z navigácie alebo upozorniť na mŕtvy uhol.

A mysleli aj na bezpečnosť chodcov. Na obrazovke v prednom skle sa zobrazí svetelný prechod pre chodcov, ak auto zaregistruje postavu pri ceste.

Mercedes nasadí namiesto svetlometov smart projektory

Zdroj: Mercedes

Mercedes vylepšil aj samotné svietenie. Na spomenutého chodca pri ceste, ktorého zachytia senzory auta, vrhne lúč a pribudla tiež technológia eliminácie osvetlenia od určitej výšky.

Chodec alebo protiidúce auto nebudú svetlom zasiahnutí, všetko naokolo ale zostane pekne viditeľné. Mercedes má Digital Light montovať do modelov S a Maybach v priebehu tohto roka.

Mercedes nasadí namiesto svetlometov smart projektory

Zdroj: Mercedes