Pri pohľade na plány elektrifikácie iných luxusných značiek trochu prekvapí, že prémiová divízia Toyoty plánuje tento elektromobil uviesť na trh až v roku 2030. Do toho času možno zrejme očakávať elektrické vozidlá bežnejšieho typu ako Lexus UX 300e, ktorý firma aktuálne predáva a zrýchľuje za svižných sedem a pol sekundy.

V každom prípade, nové fotografie superšportiaku pôsobia atraktívne, futuristicky a parametre, ktoré automobilka zverejnila, určite nenechajú chladným žiadneho fanúšika rýchlej jazdy.

Zrýchlenie z nula na 100 km/h za menej ako dve sekundy a dojazd na úrovni 700 kilometrov neznejú ako parametre, ktoré by mohli reálne patriť jednému elektrickému vozidlu. Firma však doň plánuje inštalovať batériu článkov typu solid-state s tuhým elektrolytom.

Čo je solid-state batéria
Ide o akumulátory, ktoré namiesto kvapalných či gélových elektrolytov, aké sa používajú v lítium-iónových a lítium-polymérových batériách, používajú elektrolyt v pevnom skupenstve. Výsledkom je vyššia energetická hustota, veľmi rýchle nabíjanie a nižšie výrobné náklady. Automobilka Fisker tvrdí, že so solid-state batériami budú jej elektroautá dosahovať dojazd až 800 kilometrov, a to už po 10-minútovom nabíjaní. Ich príchod sa môže podľa firmy očakávať už v roku 2023.

Otázka znie, koľko z futuristického dizajnu na fotografiách sa dostane do reálnej verzie vozidla a na akej úrovni budú solid-state batérie v roku 2030. Konkurenčná spoločnosť Fisker už teraz tvrdí, že takúto batériu uvedie na trh v roku 2023 a jej vozidlu má poskytnúť dojazd na úrovni 800 kilometrov.

Lexusu sa preto môže stať, že príde s „dojazdom po funuse“, no čas ukáže, ktoré z tvrdení sa pretaví do reálneho modelu vozidla a kedy to bude. Na ihrisku elektrifikácie automobilového priemyslu už hrá množstvo veľkých hráčov. Skórovať nebude ľahké.

Bude to len prvá lastovička

Dizajn Lexus Electrified Sport má podľa výrobcu „prebudiť ducha ikonického Lexusu LFA“ a je založený na konštrukcii dvojdverového kupé s relatívne dlhou prednou kapotou. Má odštartovať celý rad Lexus Electrified, tvorený úplne elektrifikovanými modelmi značky.

Lexus v správe zdôrazňuje, že si elektrické vozidlá zachovajú všetky výhody, ktoré značka ponúka svojim zákazníkom, ako napríklad skvelé brzdy, riadenie aj akceleráciu v jednom.