Obrovský stroj britskej nadnárodnej ťažobnej spoločnosti Anglo American má byť poháňaný výhradne vodíkovým článkom a batériou. Samotný nákladiak váži 220 ton a je schopný odviezť 290 ton nákladu, takže celková hmotnosť môže dosiahnuť až 510 ton. Test nuGenu sa odohral v bani Mogalakwena v meste Mokopane, kde sa ťažia kovy platinovej skupiny (PGM).

Juhoafrický prezident C. Ramaphosa, ktorý vyhlasuje, že jeho krajina chce dodržiavať podmienky Parížskej dohody, okomentoval udalosť takto:

Pre spoločnosť Anglo American je to rozumný krok, no pre vodíkovú ekonomiku Južnej Afriky ide o obrovský skok smerom do budúcnosti. Práve tu tvoríme históriu.
Juhoafrický prezident C. Ramaphosa

Firma Anglo American sa na South Africa Investment Conference zaviazala pomôcť Južnej Afrike k energeticky čistejšej budúcnosti a práve vodíkový nákladiak nuGen je súčasťou tohto záväzku. Ťažobný komplex, v ktorom sa demonštrácia stroja odohrala, disponuje tiež najväčším zariadením na elektrolýzu v celej Afrike, vodíkovým skladovacím a tankovacím zariadením a rozsiahlou plochou solárnych panelov.

Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa (vpravo)
Zdroj: Getty Images
Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa (vpravo)
Americký vojenský dron MQ-9 Reaper
Neprehliadnite

Drony a 3D tlač spôsobili revolučné zmeny v bojoch na Ukrajine

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa