Komentár Elona Muska o tom, že uvažuje o vlastnej alternatíve sociálnej siete, prišiel po sérii jeho kritických tvítov na adresu Twitteru. Podľa neho toto médium neposkytuje úplnú slobodu prejavu. Vizionár sa len nedávno vyjadril, že je za úplnú slobodu slova bez výnimiek.

„Sloboda slova je základom fungujúcej demokracie. Myslíte si, že sa Twitter tohto princípu striktne drží?“
E. Musk

Muskovi fanúšikovia neveria Twitteru

Týmto výrokom podnikateľ spustil prieskum verejnej mienky, na ktorej sa zúčastnilo viac ako dva milióny jeho fanúšikov. Zdôraznil, že výsledok bude veľmi dôležitý, a preto majú hlasovať opatrne. Hlasovanie potvrdilo, čo sa dalo očakávať. Približne 70 percent hlasujúcich je presvedčených, že Twitter neposkytuje používateľom úplnú slobodu prejavu.

E. Musk neskôr dodal, že Twitter slúži ako verejné fórum a neochota siete akceptovať úplnú slobodu slova podkopáva demokraciu v základoch. Na výzvu iného používateľa zareagoval tým, že skutočne uvažuje o tvorbe vlastnej sociálnej siete, ktorá bude založená na open-source softvéri a algoritmoch. Vďaka tomu by bol jej zdrojový kód a funkcie pre verejnosť úplne transparentné.

Pravda či „pravda“ na sociálnych sieťach

Aj keď v tejto chvíli nie je jasné, či sa takáto sociálna sieť skutočne zrodí, aktuálne najbohatší človek sveta by nebol prvá verejne známa postava, ktorá si vytvorí vlastnú alternatívu. Bývalý prezident USA Donald Trump spustil sieť Truth Social, ktorá patrí jeho spoločnosti Trump Media & Technology Group.

Po tom, keď D. Trump dostal úplný alebo čiastočný zákaz na všetkých popredných sociálnych sieťach, vytvoril platformu, ktorá mala poskytovať viac priestoru pre konzervatívnych používateľov. V tejto iniciatíve ho pred spustením siete podporil aj jeho syn Donald Trump mladší.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa