Posledné dva roky poznačené pandémiou ukázali, že rýchle a zásadné zmeny sú možné, pričom ľudstvo sa dokáže celkom dobre prispôsobiť. Chce to len hnací motor a motiváciu. Návrat do normálneho režimu je už podľa mnohých odborníkov na dohľad, no aj v roku 2022 bude životy ľudí naďalej ovplyvňovať ochorenie covid-19.

Technológie sa vyvíjajú závratným tempom a sú neoddeliteľnou súčasťou pandemického obdobia. Okrem uplatnenia v zdravotníctve či vede pomáhajú zvládať každodenný pracovný, ale aj súkromný život. Rok 2022 bude v oblasti technológií zaujímavý a toto sú najväčšie trendy.

Potreba zelenej energie

Spotreba energie z obnoviteľných zdrojov počas pandémie vzrástla. Naopak, spotreba energie z neobnoviteľných zdrojov klesla a nie je sa čomu čudovať. Mobilita sa výrazne znížila, zastavili sa priemyselné podniky a výrazne sa znižovala výroba.

Medzinárodná agentúra pre energiu tvrdí, že množstvo obnoviteľnej energie stúplo v roku 2020 až o 45 percent na 280 GW, čo je najväčší medziročný nárast od roku 1999. Podľa predpokladov bude tento trend pokračovať aj na budúci rok a nahrávať tomu bude aj fakt, že náklady na jej výrobu klesli o zhruba 7 až 16 percent.

Niektoré spoločnosti už dávno pracujú na nových postupoch výroby obnoviteľnej energie a vznikať budú ďalšie. Do popredia sa dostanú aj biopalivá, „zelený vodík“ či nukleárna fúzia. Práve tá môže znamenať prielomvo výrobe obnoviteľnej energie. Očakáva sa, že už v budúcom roku by mohla spoločnosť Helion Energy predstaviť najnovší prototyp fúzneho generátora. Ten by mal simulovať proces výroby energie na slnku.

Podvodníci posielajú emaily ľuďom, ktorí nakupujú online a pýtajú od nich dodatočnú platbu. (Ilustračné foto)
Neprehliadnite

Rekordný e-commerce stojí pred výzvou udržať tempo