Rok 2021 bol z pohľadu technologických udalostí celkom rušný. Výrobcov elektroniky síce poznačila kríza spojená s nedostatkom čipov, no aj napriek tomu sa snažili na trh uviesť svoje najnovšie produkty včas. Prekvapilo otvorenie vôbec prvého kamenného obchodu spoločnosti Google v New Yorku a potešil príchod spoločností Oppo či Swappie na Slovensko. Jednou z najväčších udalostí roka však bol úspešný let do vesmíru spoločnosti Blue Origin miliardára Jeffa Bezosa. 

Mark Zuckerberg
Zdroj: Getty Images
Mark Zuckerberg

1. Ďalší únik v spojitosti s Facebookom

Hneď začiatkom roka otriasla spoločnosťou správa o úniku osobných údajov viac ako 533 miliónov používateľov Facebooku. Výnimkou nebol ani spoluzakladateľ sociálnej siete, Mark Zuckerberg. Osobné údaje používateľov sa objavili zdarma na hackarskom fóre, pričom nechýbali telefónne čísla, e-mailové adresy, dátumy narodenia či stručné opisy používateľov.

Sociálna sieť zdôraznila, že šlo o staré dáta, respektíve pochádzali z úniku spred niekoľkých rokov. Mnohí ľudia však svoje e-mailové adresy či telefónne čísla nemenia roky, a preto rástlo riziko podvodov zo strany hackerských skupín.

Medzi predchádzajúce porušenia ochrany osobných údajov na Facebooku patrí aj veľmi medializovaná kauza Cambridge Analytica. V tomto prípade sa firma na analýzu politických údajov neoprávnene dostala k osobným údajom viac ako 87 miliónov používateľov Facebooku. Sociálna sieť následne dostala pokutu päť miliárd dolárov od Federálnej obchodnej komisie, pričom sa zaviazala, že bude bojovať proti porušovaniu ochrany údajov. 

ilustračná foto
Neprehliadnite

Expert na kyberbezpečnosť: Antivírus je „mŕtvy“ a na značke smartfónu a jej pôvode záleží